Energetyczny finał dla MKS-u! Kaliskie juniorki najlepsze w Wielkopolsce (ZDJĘCIA)

Siatkarki Energi MKS SMS Kalisz zostały mistrzyniami Wielkopolski juniorek. Podopieczne Daniela Przybylskiego były bezapelacyjnie najlepszym zespołem turnieju finałowego, który w ten weekend rozegrany został w Poznaniu. W meczu o złoto pokonały w niedzielę 3:1 ekipę miejscowego Energetyka. Wkrótce czeka je rywalizacja w rozgrywkach centralnych.

W wielkim finale spotkały się zdecydowanie dwie najlepsze w tym sezonie drużyny w rozgrywkach o mistrzostwo Wielkopolski juniorek. MKS i Energetyk, drużyny wspierane przez energetyczne koncerny – Energę i Eneę – przeszły przez eliminacje jak burza, do turnieju finałowego zakwalifikowały się z najlepszym bilansem spośród wszystkich ekip. Podczas trzydniowych zawodów w Poznaniu były więc faworytkami do tytułu mistrzowskiego. Po dwóch dniach imprezy miały na koncie komplet zwycięstw bez straty seta. Ich bezpośredni pojedynek w niedzielę decydował więc o złocie.

Premierowa odsłona potwierdziła, że o końcowym triumfie będą decydowały niuanse. Gra punkt za punkt trwała aż do decydujących fragmentów seta. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę MKS-u po pojedynczym bloku w wykonaniu Marty Budnik (22:19). Wypracowanego kapitału kaliski zespół nie zmarnował i zwyciężył do 22.

Równie zacięty był drugi set. W jego końcówce kaliszanki odskoczyły na 22:19, ale pierwszą piłkę setową miały poznanianki. Losy tej partii mogły się jeszcze odwrócić, bo po potężnym zbiciu Pauliny Damaske z szóstej strefy MKS odzyskał prowadzenie (25:24). Nie wykorzystał jednak dwóch setboli, a gospodynie skutecznie kontrowały i tym samym stan meczu się wyrównał.

Trzecia odsłona okazała się najbardziej jednostronna. Podopieczne Daniela Przybylskiego sukcesywnie zwiększały dystans nad przeciwniczkami (14:9, 16:10), wygrywając do 19. Kropkę nad „i” postawiły w czwartym secie, w którym prowadziły już 16:9. Wprawdzie w końcówce Energetyk odrobił nieco strat, ale juniorki z Kalisza obroniły przewagę. Pierwszego meczbola miały przy stanie 24:21. Wykorzystały drugą szansę. Po ataku Damaske wygrały do 22 i w całym spotkaniu 3:1.

W ręce złotych medalistek powędrowały trzy statuetki za indywidualne wyróżnienia. MVP trzydniowych zmagań została Paulina Damaske, najlepszą przyjmującą Natalia Ciesielska, a najlepszą środkową Marta Budnik.

MKS został mistrzem Wielkopolski, a tym samym uzyskał awans do ćwierćfinału mistrzostw Polski juniorek. Turniej tego etapu rywalizacji rozegrany zostanie w dniach 20-23 lutego.

Michał Sobczak, fot. Michał Rabiega

***

Finał Mistrzostw Wielkopolski Juniorek
Enea Energetyk Poznań – Energa MKS SMS Kalisz 1:3 (22:25, 28:26, 19:25, 22:25)
Energa MKS SMS: Natalia Ciesielska, Paulina Damaske, Julia Papszun, Zofia Szczotkiewicz, Zuzanna Czekalska, Marta Budnik oraz Julia Mazur (l), Agnieszka Pietraszewska, Julia Kontowicz, Wiktoria Mazur, Roksana Perzyńska, Agata Olejniczak (l), Karolina Natanek, Martyna Łabuz

Najlepsza przyjmująca – Natalia Ciesielska

Skład mistrzyń Wielkopolski juniorek: Katarzyna Paczuła, Natalia Ciesielska, Paulina Damaske, Julia Papszun, Zofia Szczotkiewicz, Zuzanna Czekalska, Marta Budnik oraz Julia Mazur (l), Agnieszka Pietraszewska, Julia Kontowicz, Wiktoria Mazur, Roksana Perzyńska, Agata Olejniczak (l), Karolina Natanek, Martyna Łabuz