Projekt Team100 funkcjonuje od czerwca 2017 roku, a jego inicjatorem był ówczesny minister sportu Witold Bańka. Celem programu jest wsparcie najbardziej utalentowanych polskich sportowców w wieku 18-23 lata, będących członkami kadry narodowej w indywidualnych dyscyplinach olimpijskich i paraolimpijskich, w szczególności poprzez zapewnienie im dodatkowej ścieżki finansowania. Każdy z beneficjentów, a jest ich obecnie 250, otrzymuje rocznie 40 tysięcy złotych, które może spożytkować na doskonalenie umiejętności i lepsze przygotowanie do startów. W tym tego najważniejszego, jakim miały być w tym roku Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że największą sportową imprezę na świecie przełożono na kolejny rok, a sportowcy musieli przerwać jakiekolwiek przygotowania. Na szczęście sytuacja epidemiologiczna nie wpłynie na funkcjonowanie projektu „Team100”, który będzie kontynuowany.
– Inwestycja w utalentowanych i perspektywicznych zawodników jest ważnym elementem strategii rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – podkreśla minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. – Wszyscy mamy świadomość, że globalny stan pandemii zmienił plany i projekty sportowe. Stąd solidaryzując się z trudnym położeniem, w jakim znaleźli się nasi beneficjenci, Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Ministrem Sportu Panią Danutą Dmowską-Andrzejuk, podjęliśmy decyzję o utrzymaniu stypendiów niezależnie od okresu absencji sportowej i wydłużeniu okresu rozliczeniowego naszych stypendiów – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która jest mecenasem programu „Team100”.
To ważna wiadomość dla wszystkich beneficjentów. A są wśród nich dwie kaliszanki. Mowa o kajakarce Katarzynie Kołodziejczyk oraz wioślarce Magdalenie Sochockiej. Obie są wychowankami KTW Kalisz, a obecnie kontynuują sportowe kariery, odpowiednio w Zawiszy Bydgoszcz i KW04 Poznań.
(mso), fot. Team100.pl, Polska Fundacja Narodowa
Napisz komentarz
Komentarze