Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podwójne widzenie - przyczyny, leczenie. Czy może być objawem choroby?

Podwójne widzenie to niepokojący objaw, który może być wywołany przez zaburzenia neurologiczne albo wynikać z nieprawidłowej pracy narządu wzroku. W obu przypadkach jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Jakie kroki należy podjąć, jeśli stwierdzimy u siebie podwójne widzenie?
Podwójne widzenie - przyczyny, leczenie. Czy może być objawem choroby?

Podwójne widzenie – jak powstaje?

Podwójne widzenie (łac. diplopia) to nieprawidłowe odbieranie obrazu, polegające na zaburzonej percepcji głębi i odległości, co powoduje, że obrazy nie nakładają się na siebie. Podwójne widzenie, zwane też zaburzeniem widzenia stereoskopowego może dotyczyć jednego oka lub mieć charakter obuoczny. 

Podwójne widzenie w jednym oku występuje w astygmatyzmie, podwichnięciu soczewki, początkowym stadium zaćmy oraz w zaburzeniach psychicznych. Z kolei podwójne widzenie obuoczne jest spowodowane tym, że plamki w siatkówkach lewego i prawego oka nie korespondują ze sobą. Wówczas też każde oko z osobna, po zasłonięciu drugiego, odbiera obraz bez zaburzeń. Diplopia obuoczna wywołana jest najczęściej przy nieprawidłową funkcją jednego lub kilku mięśni zewnątrzgałkowych. Dochodzi do niej przy porażeniu nerwów czaszkowych, urazach czaszkowo-twarzowych, przy zaburzeniach równowagi mięśniowej oraz jest to jeden z symptomów zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. 

Podwójne widzenie, można podzielić na:

  • Diplopię fizjologiczną, która występuje naturalnie u każdego człowieka, która w żaden sposób nie zaburza procesu widzenia. 
  • Diplopię patologiczną (jedno lub obuoczną), wynikającą z nieprawidłowości anatomicznych oka. 

Podwójne widzenie – przyczyny

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z diplopią pojedynczą, czy obuoczną u podłoża problemu mogą leżeć różne przyczyny.

Przyczyny podwójnego widzenia w diplopii jednoocznej:

  • Film łzowy;
  • Przymglenie rogówki (często po zabiegach laserowej korekcji wzroku);
  • Nieprawidłowo dobrane szkła korekcyjne;
  • Wady refrakcji;
  • Zaćma;
  • Odwarstwienie siatkówki;
  • Choroby plamki żółtej;
  • Nieprawidłowe ustawienie oczu;
  • Zmiany nowotworowe;
  • Choroby ośrodkowego układu nerwowego. 

Przyczyny podwójnego widzenia w diplopii obuocznej:

  • Miastenia;
  • Przejściowa dekompensacja zeza ukrytego;
  • Guz oczodołu;
  • Choroby tarczycy (Gravesa-Basedowa);
  • Nadciśnienie tętnicze;
  • Zmiany pourazowe;
  • Izolowane porażenie nerwów III, IV i VI;
  • Nieprawidłowo dobrane szkła korekcyjne
  • Zatrucie toksycznymi substancjami. 

Podwójne widzenie – objawy 

Podwójne widzenie, jak sama nazwa wskazuje to odbieranie dwóch obrazów tego samego przedmiotu. Obrazy mogą być przesunięte względem siebie w poziomie, pionie lub skosie. W zależności od przyczyny występowania podwójnego widzenia mogą pojawić się także obecne objawy współistniejące.

Objawy towarzyszące podwójnemu widzeniu to:

  • Opadające powieki;
  • Obrzęk powiek;
  • Zaczerwienienie oczodołu;
  • Nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych (zez);
  • Odczuwany ból podczas poruszania gałkami ocznymi;
  • Bóle głowy w okolicy skroni;
  • Zawroty głowy;
  • Nudności. 

Leczenie podwójnego widzenia

Podwójne widzenia wymaga dokładnej diagnostyki w celu ustalenia podłoża problemu. Tylko wówczas możliwe będzie skuteczne leczenie podwójnego widzenia. Konsultacja lekarza specjalisty służąca ocenie stanu zdrowia pacjenta z problemem podwójnego widzenia powinna obejmować wnikliwy wywiad lekarski oraz badanie okulistyczne. Ocenie powinna zostać poddana reakcja źrenic na światło, ostrość wzroku, położenie gałek i ich ruchomość w oczodole oraz poddana być kontroli równowaga mięśniowa. Jeżeli podwójne widzenie było wynikiem urazu, zaleca się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego lub tomografii komputerowej. 

W zależności od postawionej diagnozy ustala się kierunek terapii. Rozwiązanie problemu podwójnego widzenia może skończyć się na dobraniu właściwie dobranych szkieł korekcyjnych. Jeżeli diplopia wynika z uszkodzenia mięśni poruszających gałką oczną, niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Podwójne widzenie i objawy współtowarzyszące powodują, że poznanie wszystkich mechanizmów wywołujących diplopię jest trudne do zdiagnozowania i leczenia. Niejednokrotnie wymaga połączenia wiedzy z zakresu okulistyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, neurologii oraz psychiatrii. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.pelafenlek.pl

artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama