Podwójne widzenie – jak powstaje?
Podwójne widzenie (łac. diplopia) to nieprawidłowe odbieranie obrazu, polegające na zaburzonej percepcji głębi i odległości, co powoduje, że obrazy nie nakładają się na siebie. Podwójne widzenie, zwane też zaburzeniem widzenia stereoskopowego może dotyczyć jednego oka lub mieć charakter obuoczny.
Podwójne widzenie w jednym oku występuje w astygmatyzmie, podwichnięciu soczewki, początkowym stadium zaćmy oraz w zaburzeniach psychicznych. Z kolei podwójne widzenie obuoczne jest spowodowane tym, że plamki w siatkówkach lewego i prawego oka nie korespondują ze sobą. Wówczas też każde oko z osobna, po zasłonięciu drugiego, odbiera obraz bez zaburzeń. Diplopia obuoczna wywołana jest najczęściej przy nieprawidłową funkcją jednego lub kilku mięśni zewnątrzgałkowych. Dochodzi do niej przy porażeniu nerwów czaszkowych, urazach czaszkowo-twarzowych, przy zaburzeniach równowagi mięśniowej oraz jest to jeden z symptomów zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.
Podwójne widzenie, można podzielić na:
- Diplopię fizjologiczną, która występuje naturalnie u każdego człowieka, która w żaden sposób nie zaburza procesu widzenia.
- Diplopię patologiczną (jedno lub obuoczną), wynikającą z nieprawidłowości anatomicznych oka.
Podwójne widzenie – przyczyny
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z diplopią pojedynczą, czy obuoczną u podłoża problemu mogą leżeć różne przyczyny.
Przyczyny podwójnego widzenia w diplopii jednoocznej:
- Film łzowy;
- Przymglenie rogówki (często po zabiegach laserowej korekcji wzroku);
- Nieprawidłowo dobrane szkła korekcyjne;
- Wady refrakcji;
- Zaćma;
- Odwarstwienie siatkówki;
- Choroby plamki żółtej;
- Nieprawidłowe ustawienie oczu;
- Zmiany nowotworowe;
- Choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Przyczyny podwójnego widzenia w diplopii obuocznej:
- Miastenia;
- Przejściowa dekompensacja zeza ukrytego;
- Guz oczodołu;
- Choroby tarczycy (Gravesa-Basedowa);
- Nadciśnienie tętnicze;
- Zmiany pourazowe;
- Izolowane porażenie nerwów III, IV i VI;
- Nieprawidłowo dobrane szkła korekcyjne
- Zatrucie toksycznymi substancjami.
Podwójne widzenie – objawy
Podwójne widzenie, jak sama nazwa wskazuje to odbieranie dwóch obrazów tego samego przedmiotu. Obrazy mogą być przesunięte względem siebie w poziomie, pionie lub skosie. W zależności od przyczyny występowania podwójnego widzenia mogą pojawić się także obecne objawy współistniejące.
Objawy towarzyszące podwójnemu widzeniu to:
- Opadające powieki;
- Obrzęk powiek;
- Zaczerwienienie oczodołu;
- Nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych (zez);
- Odczuwany ból podczas poruszania gałkami ocznymi;
- Bóle głowy w okolicy skroni;
- Zawroty głowy;
- Nudności.
Leczenie podwójnego widzenia
Podwójne widzenia wymaga dokładnej diagnostyki w celu ustalenia podłoża problemu. Tylko wówczas możliwe będzie skuteczne leczenie podwójnego widzenia. Konsultacja lekarza specjalisty służąca ocenie stanu zdrowia pacjenta z problemem podwójnego widzenia powinna obejmować wnikliwy wywiad lekarski oraz badanie okulistyczne. Ocenie powinna zostać poddana reakcja źrenic na światło, ostrość wzroku, położenie gałek i ich ruchomość w oczodole oraz poddana być kontroli równowaga mięśniowa. Jeżeli podwójne widzenie było wynikiem urazu, zaleca się przeprowadzenie badania ultrasonograficznego lub tomografii komputerowej.
W zależności od postawionej diagnozy ustala się kierunek terapii. Rozwiązanie problemu podwójnego widzenia może skończyć się na dobraniu właściwie dobranych szkieł korekcyjnych. Jeżeli diplopia wynika z uszkodzenia mięśni poruszających gałką oczną, niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Podwójne widzenie i objawy współtowarzyszące powodują, że poznanie wszystkich mechanizmów wywołujących diplopię jest trudne do zdiagnozowania i leczenia. Niejednokrotnie wymaga połączenia wiedzy z zakresu okulistyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, neurologii oraz psychiatrii.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.pelafenlek.pl
artykuł partnera
Napisz komentarz
Komentarze