Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tylko faza zasadnicza, bez play-off'ów. Zmiany w systemie rozgrywek PGNiG Superligi

W sezonie 2020/2021 końcowa kolejność w PGNiG Superlidze ustalana będzie na podstawie wyników osiągniętych przez zespoły w fazie zasadniczej. Nie będzie zatem ani rundy finałowej, ani spadkowej. To jedna z kilku zmian, jakie wprowadzone zostały do regulaminu rozgrywek.
Tylko faza zasadnicza, bez play-off'ów. Zmiany w systemie rozgrywek PGNiG Superligi

W ostatnich latach kibice przyzwyczaili się do systemu, w którym sezon PGNiG Superligi nie kończył się na fazie zasadniczej. Medalistów mistrzostw kraju oraz ewentualnych spadkowiczów wyłaniały potem zmagania odpowiednio w fazie finałowej (play-off) i spadkowej (play-out). W najbliższej kampanii tej części sezonu zabraknie w kalendarzu. Ekstraklasowicze zakończą rozgrywki na fazie zasadniczej, toczonej tradycyjnym systemem mecz i rewanż.

– Sezon 2020/2021 rozpoczniemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Niezwykle napięty terminarz meczów reprezentacji i klubów w europejskich pucharach, które zmieniają w tym sezonie swoją formułę, spowodował, że postanowiliśmy rozegrać ligę w nowym systemie. O końcowym wyniku zdecyduje tabela po rozegraniu meczów w formule każdy z każdym mecz i rewanż. Tym sposobem zagramy systemem, który leży u podstaw piłki ręcznej w Polsce i z powodzeniem funkcjonuje np. w Liqui Moly Handball Bundeslidze. Nasza decyzja spowodowana jest również potrzebą przygotowania się na różne scenariusze związane z pandemią Koronawirusa COVID-19. Rozegranie ligi w tej formule pozwoli nam zachować niewielką rezerwę czasową na pełne rozegranie sezonu - również w przypadku pojawienia się drugiej fali epidemii i ewentualnej konieczności czasowego wstrzymania rozgrywek na jesieni – tłumaczy Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z o.o., spółki zarządzającej rozgrywkami PGNiG Superligi.

Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Ona też uzyska awans do Ligi Mistrzów. Ostatni zespół natomiast spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi. Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry 0 pkt.

Zmian w regulaminie rozgrywek jest więcej. W nadchodzącym sezonie podczas meczów PGNiG Superligi na boisku będzie musiało znajdować się równocześnie minimum dwóch Polaków w każdym z zespołów. Wprowadzony zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.

Start PGNiG Superligi, z udziałem Energa MKS Kalisz, zaplanowany jest w pierwszej połowie września. Ostateczny kształt ligi poznamy na początku lipca, kiedy zostanie zakończony toczący się obecnie proces licencyjny.

(mso)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama