Członkinie Kaliskiego Klubu „Amazonki” wybrały na swoich słuchaczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, głównie maturzystów oraz młodzież uczęszczającą do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych nr 1 i 2 w Kaliszu. W spotkaniach wzięły udział nie tylko dziewczęta, ale także chłopcy. – Co ciekawe, ich zainteresowanie tą problematyką było bardzo duże. Panowie zadawali wiele pytań i to czasami tak ciekawych i szczegółowych, że prowadząca zajęcia pani doktor Marzena Zemła - lekarz onkolog niekiedy czuła się zakłopotana. Ale oczywiście na wszystkie fachowo odpowiadała – mówi Barbara Wrzesińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza i inicjatorka akcji.
Tego typu spotkania pokazują jednak, że młodzież posiada bardzo ogólną wiedzę na temat nowotworu piersi oraz profilaktyki. Tymczasem rak atakuje coraz młodsze kobiety. – Córka naszej koleżanki miała 15-lat, gdy zdiagnozowano u niej zmiany. Na szczęście nowotwór nie był złośliwy – dodaje Barbara Wrzesińska. – Dlatego tak ważne jest tak akcja, a reakcja uczniów pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tę wiedzę. Mam nadzieję, że również w przyszłym roku otrzymamy od Miasta pieniądze na ten cel i będziemy mogli rozszerzyć spotkania z młodzieżą o szkoły specjalne.
Akcja pod hasłem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” prowadzona była również w ubiegłym roku. Jej celem jest uwrażliwianie młodych ludzi na kwestie zapobiegania i wczesnego wykrywania zmian nowotworowych piersi. Oprócz teorii, młodzież przechodzi również lekcję praktycznej nauki samobadania piersi na fantomie. Spotkania prowadzone w ramach cyklu „Profilaktyka raka piersi w kaliskich szkołach” finansowane są i zlecane przez Miasto Kalisz.
Co roku na raka piersi zapada około 16 tysięcy Polek. Prawie 5 tysięcy z nich umiera.
RED, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze