Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Drastycznie wzrośnie cena napojów? Prezes firmy Colian apeluje do prezydenta RP

Ten podatek ma wesprzeć służbę zdrowia i leczenie skutków spożywania niezdrowej żywności w tym napojów z dużą ilością cukrów i substancji energetyzujących. Kwotą ogromną, bo ponad 3 miliardów rocznie. I być może dlatego nawet sami producenci są gotowi płacić tzw. cukrowe, ale najpierw chcą, by rząd Prawa i Sprawiedliwości, który jest pomysłodawcą nowej opłaty, skonsultował ją z branżą napojową. A jeden z jej największych przedstawicieli, Jan Kolański prezes firmy Colian, pisze w imieniu swoim i innych producentów list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten przed podpisaniem ustawy porozmawiał z nimi, by wspólnie ustalić wysokość kwot jakie będą odprowadzane do kasy państwa. Obecna propozycja to wzrost cen ich produktów o nawet 100%, co w dobie kryzysu gospodarczego może oznaczać bankructwo firm i w efekcie brak realnego działania prozdrowotnego.
Drastycznie wzrośnie cena napojów? Prezes firmy Colian apeluje do prezydenta RP

Konsultacji nie było, a branża napojowa dostała informację o pełnych opłatach gdy ustawa była już gotowa. A nowy podatek to w rzeczywistości dwie opłaty: stała to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatek 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnych takich jak kofeina lub tauryna, a opłata zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Rocznie, według wstępnych obliczeń branża napojowa zapłaciłaby  3,2 miliardy złotych, które w 96,5% miałyby trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Reszta to koszty administracyjne.

Podatek na walkę z otyłością i cukrzycą

Środki z podatku cukrowego miałyby zniwelować skutki spożywania produktów z dużą zawartością tego składnika oraz dodatków energetyzujących, czyli otyłość i cukrzycę. Cel jak najbardziej słuszny dlatego producenci popierają wsparcie służby zdrowia w tym zakresie, co też można przeczytać w liście wystosowanym przez kaliskiego przedsiębiorcę do prezydenta RP. Jednak z poważnym zastrzeżeniem, co do jego realizacji w takiej formie.

- Zmieńmy ustawę cukrową na prawdziwie prozdrowotną. Zasiądźmy do stołu. Powołajmy radę ekspertów. Zaprośmy do niej specjalistów: dietetyków, diabetologów, kardiologów, polityków, ekonomistów, prawników. Oddajmy głos przedsiębiorcom z branży napojowej, sokowej, mlecznej, producentom energetyków, browarom. Polacy konsumują 51 kilogramów cukru rocznie, a wymienione branże, które mają płacić podatek, odpowiadają za mniej niż 20% całej konsumpcji! Co więcej, według danych GUS konsumpcja cukru w ostatnim roku spadła o 2,5 kilograma – podkreśla Jan Kolański. - Określmy wysokość podatku na poziomie akceptowalnym dla wszystkich. Nie róbmy podziałów na lepszych i gorszych. Ustalmy opłatę od zawartości cukru, który jest w napojach, sokach, energetykach, izotonikach czy produktach mlecznych, ale w wysokości adekwatnej do siły nabywczej polskiego społeczeństwa. – dodaje Kolański.

Najpierw debara, później podpis

Dlatego w liście otwartym prezes firmy skupiających kilka największych polskich marek spożywczych apeluje do Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał przyjętej przez posłów ustawy przed konsultacjami z producentami. Debata, jak podkreśla Jan Kolański, pozwoli wypracować odpowiednie i sprawiedliwe stawki oraz plan przeciwdziałania skutkom spożywania zbyt dużej ilości składników szkodliwych dla zdrowia, a nawet opracować strategię zmieniającą tak nawyki konsumenckie jak i producenckie. Pozwoli także ustrzec wytwórców, nie tylko napojów, przed plajtą.

- Podatek nie może spowodować wzrostu cen tanich produktów z cukrem o 100%, a takie będą skutki tej ustawy, jeśli pozostanie w bieżącej postaci. Nie może też zwiększać inflacji i podnosić cen produktów spożywczych, które już znacznie zdrożały. To realnie uderza w najuboższą część społeczeństwa. Większości Polaków po prostu nie będzie na nie stać – pisze i dodaje, że podatek cukrowy tak, ale jeśli ma zdać egzamin tylko, to tylko po konsultacjach.

- Spotkajmy się, by wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dobrze skonstruować ustawę cukrową, by realnie realizowała dwa cele: zapewniła wpływ środków do budżetu na walkę z otyłością i cukrzycą, a nam - przedsiębiorcom, dała możliwość ocalenia dorobku wielu lat przed bankructwem i przygotowania się do zmian. Firmy już dziś, w trudnym dla całej gospodarki okresie pandemii COVID-19, borykają się z poważnymi problemami. Dodatkowe obciążenia finansowe znacząco pogorszą ich funkcjonowanie. – wyjaśnia Kolański.

Jako przykład racjonalnego działania w tym zakresie podaje Węgry i Chorwacje. Tam podatek cukrowy wprowadzono, więc budżet służby zdrowia na walkę z otyłością i jej skutkami jest zasilony, ale równocześnie nie jest on zabójczy dla producentów. Wszystko w rękach Andrzeja Dudy, na którego biurko ustawa po zaakceptowaniu jej przez sejm już trafiła. Wcześniej odrzucili ją senatorowie podkreślając, że potrzebny jest głos ekspertów w sprawie wysokości kwot, ale ich zdania w sejmie nie wzięto pod uwagę.

 

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/