Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 16:19
Reklama
Reklama
Reklama

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami. Kaliszanin stracił 60 tysięcy złotych

Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie! – mówią o inwestycjach w kryptowaluty policjanci. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Kalisza, który skuszony szybkim zarobkiem, przekazał oszustom wrażliwe dane, a ci wyczyścili jego konto.
Policja ostrzega przed internetowymi oszustami. Kaliszanin stracił 60 tysięcy złotych

Inwestycje w kryptowaluty co do zasady są legalne, ale i tak warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach. - Podstawową zasadą jest to, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić – ostrzega policja. - Wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. brokerów inwestycyjnych – pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Często również dzwoniąc, oferują pośrednictwo w zakupie kryptowalut.

Należy zachować szczególną czujność w przypadku kontaktu z osobą informującą o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty. Oszuści po dokonaniu zakupu kryptowaluty dla osoby zainteresowanej po krótkim czasie dzwonią do niej i informują o tym, że wartość inwestycji wzrosła kilkukrotnie i aby odebrać zyski należy między innymi zainstalować na komputerze lub telefonie specjalną aplikację dającą możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. W taki sposób przejmują dane do urządzenia i wykorzystują zapisane na nich hasła, w tym również te do bankowości internetowej.

- Przykładem tego może być 82-letni mężczyzna powiatu kaliskiego, do którego zadzwonili oszuści informując o tym, że wartość zakupionej wcześniej kryptowaluty wzrosła sześciokrotnie i aby zysk został przekazany, niezbędne jest uzyskanie pewnych danych – informuje podkom. Witold Woźniak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Mężczyzna będąc przekonanym o tym, że przekazywane przez niego informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sprzedaży posiadanej przez niego kryptowaluty podał je oszustom i w ten sposób przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego. 82-latek stracił ponad 60 tys. zł.

Policja apeluje o ostrożność w tego typu inwestycje, a szczególnie ostrożność w rozmowach z osobami przekonującymi do zainstalowania na komputerach lub telefonach rzekomych aplikacji, poprzez które analityk pomaga w zakupie lub sprzedaży kryptowaluty. - Zainstalowanie tego typu oprogramowań na urządzenia, poprzez które logujemy się do bankowości internetowej może skutkować utratą oszczędności naszego życia – dodaje podkom. Witold Woźniak.

MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 5 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NieTreść komentarza: NIE POZWÓLMY BY POLSKA RZĄDZILI PRZEDSIĘBIORCY pisali nam prawo rękami polityków. 20 procent wpłat na kampanię Trzaskowskiego to wpłaty od przedsiębiorców. Jak ma być więc w Polsce dobrze ? Myślicie że jak przedsiębiorcy będą mieć większe dochody to automatycznie wy dostaniecie wyższe pensje ? Bzdura. Dostaniecie ale podwyżkę roboty a nie wypłaty . Jak słyszę że przedsiębiorcy wpłacają na kampanię Trzaskowskiego to krew w żyłach się burzy .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: AaaaTreść komentarza: Na wzgórzach ponoć ma powstać dino. Jak znacie więcej szczegółów to dajcie znać.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:40Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: KaliszokTreść komentarza: To kolejne kłamstwo K.Kinastowskiego albo emnezja albo kult swej osoby odcinek wraz z rondem Częstochowska do skrzyżowania z Górnośląską powstał w latach 2010 - 2011 W krótkim czasie dowiemy się że tylko dziadek komuch Henryk i wnuk Krystian to jedyni budowniczowie Kalisza 35 lat przerwy bez Kinastowskich to czas dla miasta stracony egocentryzm sięgnął zenituData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:25Źródło komentarza: Wiemy kiedy otwarcie ważnej drogi. A to jeszcze nie koniec inwestycjiAutor komentarza: BoloTreść komentarza: Mosiński jak Mosiński ale pierwszy dupowkret dziedziczak ten dopiero popłynołData dodania komentarza: 21.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama