Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Upadłość konsumencka - gwałtownie przybywa bankrutów w Kaliszu

Ponad 150 upadłości konsumenckich ogłosił w pierwszej połowie tego roku Sąd Rejonowy w Kaliszu. Większość bankrutów stanowią kobiety. W lipcu sądy w całym kraju niewypłacalność stwierdziły u 1,5 tysiąca Polaków - kilkuset więcej, niż jeszcze miesiąc wcześniej, a według ekonomistów z miesiąca na miesiąc takich wyroków będzie przybywać. Równocześnie eksperci dodają, że tutaj pandemia odgrywa drugoplanową rolę.
Upadłość konsumencka - gwałtownie przybywa bankrutów w Kaliszu

Skąd więc ten wzrost? Przyczyn jest kilka, ale dają zauważalne efekty. Już czerwiec według ekspertów pokazał, że w tym roku przybędzie upadłości konsumenckich. W całym kraju ogłoszono ich ponad 1000. Minął miesiąc i przyszedł kolejny wzrost - 1,5 tysiąca bankrutów. W sumie w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku przybyło 5,5 tysiąca takich osób. 

Kaliszanie w większości

Kaliszanie i mieszkańcy południowej Wielkopolski pod tym względem nie zostają w tyle. W samym czerwcu  Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Kaliszu ogłosił upadłość konsumencką 64 osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. To zdecydowanie więcej niż w czerwcu 2019 roku, kiedy to takich wyroków zapadło tylko 7. Także porównując całe półrocza, można zauważyć zdecydowany wzrost osób niewypłacalnych. - W pierwszym półroczu ubiegłego roku łącznie w 60 sprawach ogłoszono upadłości - informuje Sąd Rejonowy w Kaliszu. - W tym samym okresie tego roku to już 105 upadłości.

W poszczególnych miesiącach wyglądało to tak:

• w styczniu 2019r. - 7 upadłości • w styczniu 2020r. -23 upadłości

• w lutym 2019r. - 8 upadłości • w lutym 2020r. - 9 upadłości

• w marcu 2019r. -7 upadłości • w marcu 2020r. - 2 upadłości

• w kwietniu 2019r. -11 upadłości • w kwietniu 2020r. -5 upadłości

• w maju 2019r. -20 upadłości • w maju 2020r. -2 upadłości

• w czerwcu 2019r. -7 upadłości • w czerwcu 2020r. -64 upadłości

Zdecydowanie przodują kaliszanie. Łącznie w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego i obecnego roku bankrutami stało się 87 mieszkańców naszego miasta, co w porównaniu ze 154 osobami z południowej Wielkopolski, którą swoim działaniem w tym zakresie obejmuje Sąd Rejonowy w Kaliszu, to dużo. - Najstarszy upadły ma 83 lata, a najmłodszy 25 lat, w tym 144 osoby to kobiety i 97 mężczyzn - dodaje Danuta Staciwo z Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Nie tylko pandemia

Dlaczego przybywa bankrutów? Pierwsza myśl to efekt zamrożenia gospodarki w związku ze światową pandemią. W marcu większość część osób musiała zamknąć swoje biznesy i tygodniami czekać na możliwość normalnego funkcjonowania. Część firm pracowała zdalnie, ale to też osłabiło wiele z nich. Jednak to nie koronawirus przyczynił się do zwiększenia upadłości konsumenckich. - Notowany w czerwcu i lipcu wzrost jest przede wszystkim skutkiem zmiany przepisów, która nastąpiła 24 marca br. Wcześniej połowa wniosków o upadłość była oddalana przez sądy, bo warunkiem jej ogłoszenia był brak winy dłużnika. Obecnie każdy wniosek kończy się ogłoszeniem bankructwa, a sąd określa zasady spłaty zobowiązań - wyjaśnia w "Pulsie Biznesu" Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Według ekonomistów tendencja jest wzrostowa i osób, które wobec niewypłacalności zdecydują się na ogłoszenie upadłości będzie przybywać.

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama