Jedno wydanie dla wszystkich, ale kiedyś, gdy edukacja nie była powszechna elementarz miał wiele wersji, a każda innego adresata. Dlatego można znaleźć podręcznik dla dzieci i młodzieży oraz dla żołnierzy. Równie ciekawe są wydania dla szkół miejskich i szkół wiejskich. Pierwszy egzemplarz Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowksiej (ow. ostrzeszowski), które gromadzi wszystkie jego wydania i wydania podobnych książek z całego świata, miało od dawna WIĘCEJ.
Marzyło o tym drugim. I właśnie marzenie się spełniło. Egzemplarz z 1937 roku odnalazła Agata Bostianowicz z Wrocławskiej Grupy Poszukiwawczej, która przekazała je muzeum. - Lubimy poszukiwać rzeczy, które trudno znaleźć, więc jak się dowiedziałam, że muzeum, z którym zaczęliśmy projekt marzy o takim podręczniku to zaczęłam go wypatrywać i się udało – mówiła nieobecna w czasie przekazani książki poszukiwaczka, z którą łączono się telefonicznie.
W imieniu kobiety, która odnalazła także poszukiwane przez muzeum wydanie „Elementarza” dla szkół wiejskich, przekazali je badacze historii z WGP. Podręcznik będzie odpowiednio wyeksponowany. - Ten „Elementarz” był moim marzeniem, więc jak go odbierałam to trzęsły mi się ręce – zdradziła Ewa Maląg, dyrektor placówki.
Pierwsze wydanie „Elementarza” Mariana Falskiego ukazało się w 1910 roku. Zdobiły je ilustracje Jana Rembowskiego. Z podręcznikiem naukę pisania i czytania zaczynały pokolenia polaków.
AW, zdjęcia Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej
Napisz komentarz
Komentarze