Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 16:11
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Jakie pieczywo wybierać?

Większość osób uwielbia jeść bułki i chleby. Nie bez przyczyny to właśnie kanapki i tosty znajdują się najczęściej na naszych talerzach w porze śniadania i kolacji, a wiele z nas zabiera je ze sobą także do pracy na drugie śniadanie. Pieczywo spożywamy o różnych porach dnia i z różnorodnymi dodatkami. Jest zatem stale obecne w naszej diecie, ale czy wiemy, które rodzaje chleba warto spożywać? Czy wiemy jaki chleb ma najwięcej składników odżywczych i jak odróżnić prawdziwe pieczywo od jego podróbki? Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów na temat pieczywa.
Jakie pieczywo wybierać?
  1. Białe czy ciemne?

Kto nie chciałby zjeść chrupiącej, ciepłej jeszcze kromki chleba z masłem… Takie pieczywo to prawdziwy przysmak, ale niestety, biała mąka nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Jasne pieczywo zawiera dużo węglowodanów prostych, które powodują nagły wyrzut, a potem szybki spadek glukozy. Konsekwencją takiego procesu jest poczucie głodu i podjadanie, a to z pewnością w dłuższej perspektywie przyczyni się do odkładania tkanki tłuszczowej. W białym pieczywie często pojawiają się spulchniacze i inne niezdrowe substancje, które mają przedłużyć zdatności produktu do spożycia. Jasny chleb ma także mniej cennych składników odżywczych niż jego ciemny odpowiednik, a zatem mniej błonnika, witamin i minerałów. Nie oznacza to, że białe pieczywo nie ma żadnych zalet. Wręcz przeciwnie. Cenimy je za walory smakowe i lekkostrawność, ale na co dzień lepiej jednak sięgać po ciemne, bardziej odżywcze chleby. Zdrowe pieczywo dobrej jakości znajdziesz na stronie: Aleeko.pl, gdzie dostępne są różne rodzaje chlebów, a wśród nich chociażby żytnie i pełnoziarniste.

  1. Zalety ciemnego pieczywa

Chleby pełnoziarniste i razowe zaspakajają nasz głód na dłużej. Mają bowiem niski indeks glikemiczny i to blisko o połowę niższy niż pieczywo z mąki pszennej. Za to w ich składzie znajduje się więcej witamin, zwłaszcza witaminy B, a ponadto magnez, cynk czy żelazo. Ich regularne spożywanie pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Takie pieczywo ma także sporo błonnika, który wspomaga funkcjonowanie jelit. Częste spożywanie ciemnego chleba może przynieść zatem pozytywne efekty zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla wyglądu.

  1. Czy tylko zalety?

Ciemne pieczywo to źródło wielu składników odżywczych, ale niestety jego spożywanie ma także swoje wady. W związku z tym, że zawiera węglowodany złożone, jego trawienie trwa dłużej niż w przypadku pieczywa białego. Ze spożywania „razowca” powinny zrezygnować więc osoby mające częste problemy z żołądkiem.  Sam zakup ciemnego pieczywa również może przysporzyć nam nieco trudności. W sklepach znajduje się duża liczba produktów, które jedynie imitują chleby razowe. W rzeczywistości jest to jasne pieczywo, które zabarwiono karmelem. W trakcie zakupów trzeba zatem poświęcić trochę czasu, by znaleźć oryginalny produkt.

  1. Po czym rozpoznać dobry chleb?

Jeśli chcesz znaleźć prawdziwy chleb, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. W pierwszej kolejności zweryfikuj kolor. Jeśli chleb żytni będzie miał bardzo ciemną barwę, oznacza to, że został zabarwiony karmelem. Chleb powinien być ciężki, mieć wilgotny środek, a po uciśnięciu powrócić do pierwotnego kształtu. Zwróć także uwagę na termin przydatności do spożycia. Jeśli jest bardzo długi, to zapewne do chleba zostały dodane sztuczne substancje konserwujące.

A może samodzielnie upiec chleb?

Jeśli poświęcimy trochę czasu na samodzielne upieczenie chleba, zyskamy pewność, że nie znajdują się w nim żadne spulchniacze ani wzmacniacze smaku. Możemy użyć w tym celu drożdży lub wyhodować zakwas. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie przyniesie nam wiele korzyści. Zakwas ma bowiem pozytywny wpływ na nasz organizm. Zawiera żelazo, wspomaga pracę układu trawienia i dostarcza mnóstwo korzystnych składników odżywczych. Wbrew pozorom pieczenie chleba wcale nie jest skomplikowanym procesem. W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów. Wystarczy tylko wybrać jeden z nich.

Chleb jest stale obecny w naszym codziennym jadłospisie. Musimy więc wybierać pieczywo dobrej jakości, a zatem takie, którego skład obfituje w witaminy, mikroelementy i inne dobroczynne substancje. W ten sposób zadbamy o swoje zdrowie i urodę.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NieTreść komentarza: NIE POZWÓLMY BY POLSKA RZĄDZILI PRZEDSIĘBIORCY pisali nam prawo rękami polityków. 20 procent wpłat na kampanię Trzaskowskiego to wpłaty od przedsiębiorców. Jak ma być więc w Polsce dobrze ? Myślicie że jak przedsiębiorcy będą mieć większe dochody to automatycznie wy dostaniecie wyższe pensje ? Bzdura. Dostaniecie ale podwyżkę roboty a nie wypłaty . Jak słyszę że przedsiębiorcy wpłacają na kampanię Trzaskowskiego to krew w żyłach się burzy .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: AaaaTreść komentarza: Na wzgórzach ponoć ma powstać dino. Jak znacie więcej szczegółów to dajcie znać.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:40Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: KaliszokTreść komentarza: To kolejne kłamstwo K.Kinastowskiego albo emnezja albo kult swej osoby odcinek wraz z rondem Częstochowska do skrzyżowania z Górnośląską powstał w latach 2010 - 2011 W krótkim czasie dowiemy się że tylko dziadek komuch Henryk i wnuk Krystian to jedyni budowniczowie Kalisza 35 lat przerwy bez Kinastowskich to czas dla miasta stracony egocentryzm sięgnął zenituData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:25Źródło komentarza: Wiemy kiedy otwarcie ważnej drogi. A to jeszcze nie koniec inwestycjiAutor komentarza: BoloTreść komentarza: Mosiński jak Mosiński ale pierwszy dupowkret dziedziczak ten dopiero popłynołData dodania komentarza: 21.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama