- Białe czy ciemne?
Kto nie chciałby zjeść chrupiącej, ciepłej jeszcze kromki chleba z masłem… Takie pieczywo to prawdziwy przysmak, ale niestety, biała mąka nie wpływa korzystnie na nasz organizm. Jasne pieczywo zawiera dużo węglowodanów prostych, które powodują nagły wyrzut, a potem szybki spadek glukozy. Konsekwencją takiego procesu jest poczucie głodu i podjadanie, a to z pewnością w dłuższej perspektywie przyczyni się do odkładania tkanki tłuszczowej. W białym pieczywie często pojawiają się spulchniacze i inne niezdrowe substancje, które mają przedłużyć zdatności produktu do spożycia. Jasny chleb ma także mniej cennych składników odżywczych niż jego ciemny odpowiednik, a zatem mniej błonnika, witamin i minerałów. Nie oznacza to, że białe pieczywo nie ma żadnych zalet. Wręcz przeciwnie. Cenimy je za walory smakowe i lekkostrawność, ale na co dzień lepiej jednak sięgać po ciemne, bardziej odżywcze chleby. Zdrowe pieczywo dobrej jakości znajdziesz na stronie: Aleeko.pl, gdzie dostępne są różne rodzaje chlebów, a wśród nich chociażby żytnie i pełnoziarniste.
- Zalety ciemnego pieczywa
Chleby pełnoziarniste i razowe zaspakajają nasz głód na dłużej. Mają bowiem niski indeks glikemiczny i to blisko o połowę niższy niż pieczywo z mąki pszennej. Za to w ich składzie znajduje się więcej witamin, zwłaszcza witaminy B, a ponadto magnez, cynk czy żelazo. Ich regularne spożywanie pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci. Takie pieczywo ma także sporo błonnika, który wspomaga funkcjonowanie jelit. Częste spożywanie ciemnego chleba może przynieść zatem pozytywne efekty zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla wyglądu.
- Czy tylko zalety?
Ciemne pieczywo to źródło wielu składników odżywczych, ale niestety jego spożywanie ma także swoje wady. W związku z tym, że zawiera węglowodany złożone, jego trawienie trwa dłużej niż w przypadku pieczywa białego. Ze spożywania „razowca” powinny zrezygnować więc osoby mające częste problemy z żołądkiem. Sam zakup ciemnego pieczywa również może przysporzyć nam nieco trudności. W sklepach znajduje się duża liczba produktów, które jedynie imitują chleby razowe. W rzeczywistości jest to jasne pieczywo, które zabarwiono karmelem. W trakcie zakupów trzeba zatem poświęcić trochę czasu, by znaleźć oryginalny produkt.
- Po czym rozpoznać dobry chleb?
Jeśli chcesz znaleźć prawdziwy chleb, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. W pierwszej kolejności zweryfikuj kolor. Jeśli chleb żytni będzie miał bardzo ciemną barwę, oznacza to, że został zabarwiony karmelem. Chleb powinien być ciężki, mieć wilgotny środek, a po uciśnięciu powrócić do pierwotnego kształtu. Zwróć także uwagę na termin przydatności do spożycia. Jeśli jest bardzo długi, to zapewne do chleba zostały dodane sztuczne substancje konserwujące.
A może samodzielnie upiec chleb?
Jeśli poświęcimy trochę czasu na samodzielne upieczenie chleba, zyskamy pewność, że nie znajdują się w nim żadne spulchniacze ani wzmacniacze smaku. Możemy użyć w tym celu drożdży lub wyhodować zakwas. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie przyniesie nam wiele korzyści. Zakwas ma bowiem pozytywny wpływ na nasz organizm. Zawiera żelazo, wspomaga pracę układu trawienia i dostarcza mnóstwo korzystnych składników odżywczych. Wbrew pozorom pieczenie chleba wcale nie jest skomplikowanym procesem. W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów. Wystarczy tylko wybrać jeden z nich.
Chleb jest stale obecny w naszym codziennym jadłospisie. Musimy więc wybierać pieczywo dobrej jakości, a zatem takie, którego skład obfituje w witaminy, mikroelementy i inne dobroczynne substancje. W ten sposób zadbamy o swoje zdrowie i urodę.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze