Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rogale marcińskie nie tylko w Poznaniu. Harcerze z Kalisza zachęcają do rodzinnego pieczenia! PRZEPIS

11 listopada, oprócz Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, to także imieniny św. Marcina – patrona Poznania. Święto znane wszystkim dzięki tradycyjnym rogalom, ale najbardziej hucznie obchodzone w stolicy Wielkopolski. I choć tradycja wypieków rogali świętomarcińskich sięga XIX wieku, dziś cieszy się bardzo dużą popularnością w całej Polsce. Kaliscy harcerze również chcą kultywować tradycję, dlatego zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w kulinarnym wyzwaniu.
Rogale marcińskie nie tylko w Poznaniu. Harcerze z Kalisza zachęcają do rodzinnego pieczenia! PRZEPIS

Św. Marcin to patron Poznania i nikogo nie powinno dziwić, że co roku mieszkańcy potrafią tego dnia zjeść nawet kilka ton rogali. Tradycja narodziła się, gdy ksiądz zaapelował do wiernych, aby wzorem swojego patrona zrobili coś dobrego. Jeden z cukierników, który był obecny na mszy upiekł rogale i przyniósł je pod kościół, rozdając ubogim. Po 10 latach zwyczaj wypieku rogali przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Od tej pory rogale cieszą się dużą popularnością, a niektórzy nie wyobrażają sobie 11 listopada bez tej słodkości.

Z tej okazji Hufiec ZHP w Kaliszu postanowił zorganizować wyzwanie pod hasłem,,Szneki z glancem abo rogale dla rojbrów zez Poznania'', zachęcając kaliszan do pieczenia rogali. Harcerze udostępnili oryginalny przepis w gwarze poznańskiej. Na swoim facebookowym profilu dołączyli słownik, by ułatwić zrozumienie tekstu - tutaj, a także link do oryginalnego przepisu - tutaj.

Niezależnie od umiejętności kulinarnych każdy może wziąć udział w wyzwaniu. Zainteresowani powinni zrobić zdjęcie wypieków i wrzucić na facebookowy profil Hufca ZHP Kalisz.

A tego może nie wiecie:

Żadna cukiernia nie może nazwać swoich rogalów świetomarcińskimi dopóki... nie uzyska certyfikatu Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. Rogal jako Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r. został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

JF, fot. arch., Hufiec ZHP Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama