Dzień poboru tylko osocza i tylko od ozdrowieńców był odpowiedzią na telefony właśnie tych osób, które koronawirusa mają już za sobą i chciałyby pomóc chorym, ale ze względu na codzienne zajęcia nie mogą przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od poniedziałku do piątku. I to właśnie z myślą o nich zorganizowano akcję w sobotę. Tego dnia przy Kaszubskiej zjawiło się 14 ozdrowieńców. – Ze względu na zainteresowanie możliwością oddania osocza w dzień wolny od pracy, spodziewaliśmy się większej ilości osób – nie ukrywa Małgorzata Tarnawska, dyrektor RCKiK w Kaliszu, ale równocześnie dodaje, że każda osoba, która oddaje osocze jest bardzo ważna.
Zanim chętni mogli oddać osocze musieli wypełnić szczegółową ankietę o stanie zdrowia oraz samym koronawirusie. I na jej podstawie zakwalifikowano 8 osób, od których pobrano płyn. – Kilka osób nie kwalifikowało się do oddania osocza, ponieważ nie minęło jeszcze 28 dni od ustąpienia objawów, więc muszą jeszcze trochę poczekać zanim zostaną dawcami. Jedna wróciła niedawno z Kenii, co również czasowo dyskwalifikuje dawcę – podkreśla Małgorzata Tarnawska i zapewnia, że kiedy minie czas karencji będą mogli zostać dawcami wyprodukowanego przez ich organizm leku.
Każda z tych 8 osób oddała 650 mililitrów osocza, które może być podzielone na trzy dawki. W sumie to ponad 5 litrów płynu. Osocze ozdrowieńców zawiera wytworzone w czasie choroby przeciwciała. Dlatego ma właściwości lecznicze. Podane części zmagającym się z covidem (decyduje o tym lekarz) sprawia, że wirus łagodnieje, a pacjent szybciej wraca do zdrowia.
Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększyło się też zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Wystarczy spojrzeć na statystyki RCKiK w Kaliszu, które przez cały październik wydało szpitalom 90 jednostek. I tyle samo tylko w pierwszym tygodniu listopada. Średnio każdego dnia w kaliskim Centrum oraz placówkach terenowych, pojawia się do 8 do 12 ozdrowieńców gotowych pomóc chorującym.
Dawcą może być każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia. Ozdrowieniec może osocze oddać nawet trzy razy, każdego dnia w godzinach działania RCKiK oraz stacji terenowych. A kolejny dzień dedykowany tylko ozdrowieńcom już 5 grudnia. Wtedy otwarte będą też siedziby Centrum w regionie.
AW, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze