Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Pierwszeństwo dla pieszych i niższy limit prędkości. Szykują się duże zmiany w prawie o ruchu drogowym

Konieczność ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do pasów, 50 km/h w obszarze zabudowanym przez całą dobę i zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych – to tylko niektóre zmiany w prawie drogowym, jakie planuje wprowadzić rząd. Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty w miniony wtorek przez Radę Ministrów.
Pierwszeństwo dla pieszych i niższy limit prędkości. Szykują się duże zmiany w prawie o ruchu drogowym

Piesi pod jeszcze większą ochroną

Do tej pory kierowcy przepuszczali osoby, które czekały już przy pasach, aby przejść na drugą stronę jezdni lub te, które już na niej były. Teraz kierowca zobowiązany będzie ustąpić pierwszeństwa pieszemu już w momencie, gdy ten zbliża się do przejścia.  

Z kolei na pieszym wchodzącym na zebrę, spoczywać będzie obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie – zaznacza Ministerstwo Infrastruktury. W ślad za tym idzie więc kolejny nowy przepis - zakaz używania przez pieszych telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Celem ustawodawcy jest zmuszenie pieszego, by skupił się na obserwacji drogi, a nie ekranu swojego smatrfona; dziś to widok niemalże powszechny.

Koniec z jazdą "na zderzaku"

Jazda "na zderzaku" to nic innego jak nie zachowanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości między poprzedzającym pojazdem. Szczególnie groźne jest ono na drogach szybkiego ruchu. Nowe przepisy mają być podobne do tych, jakie obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej m.in. w Niemczech. Rząd chce, by na drogach ekspresowych i autostradach odległość między pojazdami wynosiła połowę prędkości, Czyli np. jadąc z prędkością 100 km/h, należy zachować dystans 50 m, z prędkością 120 km/h – 60 m itd.

50 km/h nie tylko w dzień, ale i w nocy

Resort chce ponadto obniżyć dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym także w godzinach nocnych; obecnie „pięćdziesiątka” obowiązuje od 5.00 do 23.00. To działanie także ma wpłynąć na bezpieczeństwo pieszych. Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zaznaczają, że różnica w hamowaniu między 50 a 60 km/h jest znacząca. Uderzenie w pieszego przy prędkości mniejszej niż 30 km/h w większości przypadków nie powoduje zagrożenia życia. Natomiast przy prędkości pojazdu powyżej 50 km/h szanse poszkodowanego gwałtownie maleją.

JF, mik, fot. arch., fb/Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama