Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:06
Reklama
Reklama
Reklama

Co skrywa naczynie odkryte w Słuszkowie? I dlaczego w tej wsi archeolodzy znaleźli taki skarb? ZDJĘCIA

Skarb ze Słuszkowa (pow. kaliski), jak nazwano odnalezione w mycielińskiej wsi denary, rozbudza wyobraźnię. Ile jest monet? Skąd się wzięły? Co się z nim stanie? Odpowiedź na pierwsze pytanie na pewno dadzą badania naczynia, w którym spora część znaleziska została ukryta. Czy uda się dowiedzieć, dlaczego właśnie tam ziemia skrywała, a być może nadal skrywa tysiące denarów? Archeolodzy na wiosnę planują dokładnie przekopanie tego terenu.
Co skrywa naczynie odkryte w Słuszkowie? I dlaczego w tej wsi archeolodzy znaleźli taki skarb? ZDJĘCIA

Odkrycia, które archeolodzy nazywają sensacyjnym, dokonano podczas niedawnych prac, kiedy to spod ziemi wydobyto naczynie WIĘCEJ. I to w nim jest większość denarów. Ile? Trzeba poczekać na efekty badań. – Naczynie z tą większą liczba monet jest już w laboratorium. Będzie prześwietlane. Potem naczynie będzie eksplorowane, a potem konserwacja i opracowanie – wyjaśnia dr Adam Kędzierski z Polskiej Akademii Nauk, który stał na czele zespołu odkrywców.

Część monet z naczynia wypadła. I jest to kilkaset sztuk denarów krzyżowych.

Dzban zostanie prześwietlony tomografem. Dzięki temu uda się odpowiedzieć na pytanie, jaki majątek skrywa, ale według odkrywców jest to kilka tysięcy monet.

Można by za to kupić wioskę

Pierwszy skarb ze Słuszkowa (ten ostatni traktowany jest jako odrębne odkrycie) najprawdopodobniej został odkryty przez samych mieszkańców w 1935 roku. I do drugiej połowy XX wieku był pod ich „opieką”. Dopiero Krzysztof Dąbrowski, prekursor badań archeologicznych w Kaliszu, w czasie swojej pracy wpadł na trop wykopanych przed laty monet i pozyskał je „dla świata”. Obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W 2015 roku był jednym z tematów wystawy „Skarby doliny Prosny”.

Jak do tej pory to największe takie odkrycie w historii, które liczy ponad 13 tysięcy denarów krzyżowych. Jednak nadal ma przed historykami sporo tajemnic. Być może było ich nawet około 20 tysięcy, w czasie wojny część skarbu przepadła, została przetopiona – wyjaśnia Adam Kędzierski. - Cały czas nie wiemy, gdzie ten pierwszy był, więc tutaj jest jeszcze sporo pytań. Jeśli uda się pozyskać finanse to w przyszłym roku będziemy to archeologicznie badać w samym Słuszkowie. 

Także po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd w tej wsi tyle denarów krzyżowych.

Dokąd trafi drugi skarb odkryty w 2020 roku? Zdecyduje konserwator zabytków. 

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 2 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama