Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:38
Reklama
Reklama
Reklama

Unikatowa broń z czasów wojny. Służyła do obrony Rzeszy, a znaleziono ją w morawińskich lasach ZDJĘCIA

Niemieckie karabiny, w tym unikatowy VH-2, znaleźli poszukiwacze historii w lasach w Morawinie (pow. kaliski). Chociaż broń zdecydowanie należała do hitlerowców to najprawdopodobniej została przejęta przez żołnierzy wyklętych i ukryta. Przez lata historia o wojennym arsenale stała się legendą i właśnie dzięki opowieściom przekazywanym sobie przez mieszkańców gminy udało się trafić na znalezisko.
Unikatowa broń z czasów wojny. Służyła do obrony Rzeszy, a znaleziono ją w morawińskich lasach ZDJĘCIA

Odkrycia dokonano przy okazji zupełnie innych badań. Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Historii „Denar” od wielu miesięcy penetruje okoliczne lasy w poszukiwaniu śladów po działaniach wojennych, jakie miały tam miejsce. Głównym tematem był wrzesień 1939 roku i nalot Luftwaffe na 25 dywizję ziemi kaliskiej. Akcja z początku wojny była przybliżona w jednym z odcinków cyklu „Poszukiwacze historii”, pt. „7 samolotów”. – Wtedy przerobiliśmy może jedną dziesiątą lasu, na którą mamy pozwolenie, w sumie na 200 hektarów – zdradza Przemysław Kurowiak, prezes organizacji. – I tutaj nakładają się jakby trzy tematy, czyli wrzesień 1939, potem styczeń 1945 oraz wyklęci czy bandy zbrojne, jak nazywała to ówczesna władza, a dodatkowo doszły informacje od miejscowej ludności o szpitalu polowym w leśniczówce i zakopanym depozycie broni około 300 metrów za leśniczówką. Oczywiście sprawdziliśmy teren, ale zastaliśmy w ziemi śmietnik i pozostałości po poprzednich gospodarzach.

Raz się nie udało, ale poszukiwacze historii wiedzą, że sprawdza się jedna informacja na sto. A ta była wyjątkowo ciekawa, dlatego szukali dalej. Przełomem było nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalna Grupa Historyczna Schondorf z Liskowa. - Wtedy to chłopcy przybliżyli nas do odkrycia. Mieli własne informacje i zaproponowali przeszukanie fragmentu lasu, w którym to prawdopodobnie będzie depozyt  - mówi o wspólnym dziele obu stowarzyszeń Przemysław Kurowiak.

Ten trop okazał się prawdziwy. Znalezienie ukrytego pod koniec wiojny depozytu zajęło zaledwie kwadrans. A znalezisko jest wyjątkowo cenne. – Mamy cztery karabiny typu Mauser i dwa karabinki sturmgewehr, które były dość popularne oraz unikat, karabin VG-2. Wyprodukowano go w liczbie zaledwie kilku tysięcy sztuk – zdradza prezes Stowarzyszenia „Denar”. - Karabin był przeznaczony dla Volkssturmu, czyli organizacji, która powstała w ostatniej fazie II wojny światowej do obrony Rzeszy. Dlatego nie mógł trafić w okolice Kalisza z regularną armią niemiecką. Mamy też inne sukcesy, ale tego rodzaju broń w naszych stronach to niezwykła rzadkość – dodaje zadowolony z efektów poszukiwań.

Stąd teoria, że broń została przejęta przez jakąś grupę partyzantów. Teraz wszystkie karabiny zostaną poddane renowacji i trafią do muzeum „Denara”. 

Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Historii „Denar” formalnie działa od 3,5 roku, ale jego członkowie mają wieloletnie doświadczenie w odkrywaniu historii. W ostatnich tygodniach to kolejne niezwykłe znalezisko w naszej okolicy. Poprzednie dotyczy zdecydowanie dawniejszych czasów. Archeolodzy w Słuszkowie znaleźli średniowieczne denary krzyżowe (pisaliśmy o tym tutaj). Skarb znaleziono w gminie Mycielin. I teraz czeka na dalsze badania.

AW, zdjęcia Kaliskie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Historii „Denar”  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama