Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 15:26
Reklama
Reklama
Reklama

Święty Mikołaj, Gwiazdor, a może Aniołek - kto przynosi prezenty pod choinkę?

Święta to nie tylko czas rodzinnych spotkań i wspólnej wieczerzy. To także okazja, by móc wręczyć swoim bliskim upominki i prezenty. A kto zostawia je pod choinką? Większość bez zastanowienia odpowiedziałaby, że Święty Mikołaj. Jednak niekoniecznie…
Święty Mikołaj, Gwiazdor, a może Aniołek - kto przynosi prezenty pod choinkę?

Chyba nie ma takiej osoby, która nie lubi dostawać prezentów. Sama tradycja znana jest od XIII wieku i nawiązuje do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi w Betlejem. Najczęściej zostawia je wszystkim dobrze znany Święty Mikołaj, jednak istnieje kilka wersji choinkowego darczyńcy. To, kto przynosi prezenty zależy w dużej mierze od regionu, w którym mieszkamy. Ile domów tyle zwyczajów.

Nazewnictwo na terenie Polski pokrywa się z dawnym podziałem zaborów. Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem zawsze będzie Święty Mikołaj. Mikołaj urodził się w ok 270 r. i był biskupem Miry (miasto znajdujące się aktualnie na terenie Turcji). Został uznany świętym, ponieważ za życia chętnie dzielił się swoim majątkiem z innymi ludźmi. Do dziś jego atrybutem jest worek z prezentami.

Bez wątpienia jest on najbardziej rozpoznawalną postacią jeśli chodzi o okres Bożego Narodzenia i prezenty. Jego wizerunek jest każdemu dobrze znany. Poczciwy starzec z długą brodą, w czerwonym stroju i workiem prezentów. Tuż obok sanie i renifery, dzięki którym możliwe jest dostarczenie prezentów dla wszystkich grzecznych dzieci. Mimo że przyjęło się, że Święty Mikołaj składa upominki tylko w Mikołajki, nadal jest on postacią ogólnopolskiego świątecznego darczyńcy.

W Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i Ziemi Lubuskiej prezenty rozdaje Gwiazdor. Miejsca, w którym przynosi prezenty pokrywają się z obszarem zaboru rosyjskiego i ziem zachodnich. To postać ubrana w kożuch i futrzaną czapkę. Przyjęło się, że Gwiazdor ma na twarzy maskę lub jest umazany sadzą. W porównaniu ze Świętym Mikołajem nie wygląda przyjaźnie, lecz raczej budzi strach. Zanim dziecko otrzymywało od niego prezent, musiało odmówić pacierz. Oprócz wręczania prezentów, Gwiazdor także karze tych niegrzecznych. Stąd jego nieodłącznym elementem jest rózga.

W Małopolsce i na Podkarpaciu – czyli dawnej Galicji - króluje Aniołek, a na Górnym Śląsku Dzieciątko – zapożyczenie z Czech. Na Dolnym Śląsku natomiast prezenty przynosi Gwiazdka. Na wschodzie kraju, jednak nie wszędzie, spotkać można się jeszcze z określeniem Dziadek Mróz. Postać pochodzi ze wschodniosłowiańskiego folkloru, ponieważ właśnie w Rosji w Nowy Rok to on rozdaje prezenty. Jego wnuczką jest Śnieżynka, która pomaga mu w roznoszeniu prezentów.

A kto przychodzi do dzieci w święta w innych krajach?

- Hiszpania – Trzej Królowie
- Japonia – Hostei-osho – bóstwo szczęścia i dobrobytu
- Grecja – św. Bazyli
- Słowacja i Czechy – Dzieciątko
- Rosja – Dziadek Mróz
- Francja – Pere Noel
- Włochy – wiedźma Befana
- kraje skandynawskie – małe gnomy

JF, fot. pixbay i wykop.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NieTreść komentarza: NIE POZWÓLMY BY POLSKA RZĄDZILI PRZEDSIĘBIORCY pisali nam prawo rękami polityków. 20 procent wpłat na kampanię Trzaskowskiego to wpłaty od przedsiębiorców. Jak ma być więc w Polsce dobrze ? Myślicie że jak przedsiębiorcy będą mieć większe dochody to automatycznie wy dostaniecie wyższe pensje ? Bzdura. Dostaniecie ale podwyżkę roboty a nie wypłaty . Jak słyszę że przedsiębiorcy wpłacają na kampanię Trzaskowskiego to krew w żyłach się burzy .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: AaaaTreść komentarza: Na wzgórzach ponoć ma powstać dino. Jak znacie więcej szczegółów to dajcie znać.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:40Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: KaliszokTreść komentarza: To kolejne kłamstwo K.Kinastowskiego albo emnezja albo kult swej osoby odcinek wraz z rondem Częstochowska do skrzyżowania z Górnośląską powstał w latach 2010 - 2011 W krótkim czasie dowiemy się że tylko dziadek komuch Henryk i wnuk Krystian to jedyni budowniczowie Kalisza 35 lat przerwy bez Kinastowskich to czas dla miasta stracony egocentryzm sięgnął zenituData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:25Źródło komentarza: Wiemy kiedy otwarcie ważnej drogi. A to jeszcze nie koniec inwestycjiAutor komentarza: BoloTreść komentarza: Mosiński jak Mosiński ale pierwszy dupowkret dziedziczak ten dopiero popłynołData dodania komentarza: 21.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama