1. Kot bengalski
2. Kot norweski leśny
3. Kot brytyjski
4. Kot ragdoll
Co decyduje o urodzie kota? Najważniejszy wyróżnik to sierść: jej gęstość i kolor. Pod uwagę brane są także oczy oraz ogólna sylwetka. Decydując się na kota rasowego, warto zainwestować w akcesoria pielęgnacyjne oraz pełnowartościowe karmy dla kota w ZooArt. Wyprawka nie musi być bardzo bogata, ale warto zainwestować w jej jakość.
Kot bengalski
Są dość duże, smukłe i mocno umięśnione. Ich naturalny urok niewątpliwie wynika z faktu, że w rzeczywistości to krzyżówka kota domowego oraz dzikiego kota. Charakter tych osobników podkreśla charakterystyczne, "lamparcie" umaszczenie. Są energiczne i bardzo inteligentne. Chętnie się bawią, wspinają, potrafią być dość głośne, a gama wydawanych odgłosów jest bardzo szeroka: od gruchania po chrapliwy warkot. To zdecydowanie nie jest kot dla tych, którzy szukają spokojnego, mruczącego przytulasa. Kot bengalski potrzebuje towarzystwa i różnorodności, inaczej szybko się nudzi i zaczyna "polować".
Przygotowując się na przyjęcie pupila, jakim jest kot bengalski - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć oraz porady, jak z nim postępować, znajdziesz w specjalistycznych serwisach, gdzie znajdują się również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Kot norweski leśny
Uznawane za najpiękniejszą długowłosą rasę norweskie koty leśne zachwycają od pierwszego wejrzenia. Mają uszy zdobione sterczącymi włoskami jak u rysia, długie wąsy i okazały ogon. Przez tą puszystość wydają się większe niż są faktycznie. Kochają ludzi i towarzystwo, dlatego też zdarza im się dość ostentacyjnie upominać o pieszczoty. Potrafią jednak być niezależne i znakomicie rozwijają się jako koty wychodzące: chętnie włóczą się i polują, także wspinając na drzewa.
Norweskich kotów leśnych nie dotyczą poważniejsze problemy zdrowotne, trzeba jednak pamiętać, że wymagają szczotkowania. Przyzwyczajone od małego do czesania zaakceptują szczotkę i działania opiekuna w tym zakresie.
Kot brytyjski
Brytyjski kot - mimo że krótkowłosy - nadal przypomina puchatą kulkę. Dzieje się tak dlatego, że ma dość przysadzistą sylwetkę, a kontury jego ciała, pyszczek, uszy, oczy i głowa, są zaokrąglone. Gruby ogon dodaje mu wizualnie siły. Sierść przybierać może jeden ze stu różnych kolorów i wzorów, choć najpopularniejsza jest ta szarosrebrna.
Eksperci nazywają czasami popularne "brytyjczyki" delikatnymi gigantami i rzeczywiście tak jest. Bardzo przywiązują się do ludzi i innych zwierząt, ale nie żądają cały czas uwagi i są dość ciche. To opcja mniej absorbująca od kota bengalskiego czy norweskiego. Są także ogólnie zdrową rasą i nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji jak rasy długowłose.
Kot ragdoll
Wyglądają jak żywe przytulanki, a ich charakterystyczne błękitne oczy zahipnotyzują niejednego. Koty ragdoll są duże, silne i puszyste. Mają białe, gęste futro. Niektórzy twierdzą, że wyglądają jak wprost wyjęte z baśni.
Co ciekawe, ragdoll to jedna z najmniej problematycznych ras. Są zadowolone, niewymagające i spokojne. Ufność sprawia, że bardzo przywiązują się do człowieka i lubią przebywać w jego pobliżu.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze