Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 15:32
Reklama
Reklama
Reklama

Świat pod tonami śniegu. Zima stulecia na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego ZDJĘCIA

Śniegu było tyle, że trudno było poznać okolicę. Żeby się przemieszczać konieczne było robienie tuneli. Przełom 1978 i 1979 roku przeszedł do historii jako zima stulecia. Było nie tylko mroźno. Śnieg na wiele tygodni sparaliżował życie w naszym kraju. Patrząc na zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, trudno uwierzyć, że tak kiedyś wyglądała zima.
Świat pod tonami śniegu. Zima stulecia na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego ZDJĘCIA

Zaczęło się niewinnie od ochłodzenia, które przyszło w ostatni dzień 1978 roku. Zimne masy powietrza z północy, którym towarzyszyły intensywne opady śniegu i zimny wiatr sprawiły, że Polska w kilkadziesiąt godzin zniknęła pod śniegiem. W pierwszy dzień 1979 roku w województwie gdańskim ogłoszono stan klęski żywiołowej. W Kaliszu ten dzień zapisał się jako najzimniejszy w historii pomiarów IMGW. Termometry pokazały wtedy minus 19,9°C WIĘCEJ.

Taki mróz utrzymywał się przez wiele dni. Pękały liny elektryczne, szyny i rury. Mieszkańcom sparaliżowanego przez śnieg kraju zaczęło brakować prądu i ogrzewania, bo węgiel nie mógł być dostarczony przez awarie trakcji. Przestawała funkcjonować komunikacja publiczna. Wiele pociągów i autobusów utknęło na trasie. Uziemione były też nieliczne samochody osobowe, a jeśli już wyruszały w drogę to wykopanymi tunelami. W udrażnianiu ruchu pracowali żołnierze i sami mieszkańcy, co widać na zgromadzonych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe fotografiach. Warszawa z tamtego okresu pokryta jest kilkumetrową białą pokrywą. Wyjątkowo niska temperatura i śnieg były przyczyną jednej z największych katastrof tamtego czasu. Wybuch gazu w Rotundzie 15 lutego 1979 roku pozbawił życia 49 osób.

Wyjątkowo zimną aurę przyniosła też zima z przełomu 1928 i 1929 roku. Wtedy rekord zimna wynosiły nawet -40°C, a średnia dobowa temperatura oscylowała na poziomie minus kilkunastu stopni. Kolejny atak mrozu i śniegu to przełom 1939 i 1940 roku. Odnotowana wówczas najniższa temperatura było o cały stopień niższa niż w czasie wcześniejszego rekordu. Podobnie było na początku lat 60-tych XX wieku. Pogoda w styczniu i lutym 1963 roku sparaliżował kraj do tego stopnia, że zamknięto wszystkie publiczne instytucje, a większość fabryk, zakładów pracy czy sklepów  pracowała w zmniejszonej sile z powodu braku pracowników, którzy nie mogli dojechać do pracy lub z powodu braku prądu. Chociaż wtedy rekordy zimna nie przekraczały -40°C. Podobne mrozy były na przełomie 1986 i 1987. Średnia temperatur w styczniu 1987 roku wyniosła -10 stopni, a bywały miejsca, gdzie spadała do prawie -35°C.   

AW, NAC

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, którego misją jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. NAC gromadzi, przechowuje i udostępnia fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy. Zdigitalizowane zdjęcia można oglądać na nac.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NieTreść komentarza: NIE POZWÓLMY BY POLSKA RZĄDZILI PRZEDSIĘBIORCY pisali nam prawo rękami polityków. 20 procent wpłat na kampanię Trzaskowskiego to wpłaty od przedsiębiorców. Jak ma być więc w Polsce dobrze ? Myślicie że jak przedsiębiorcy będą mieć większe dochody to automatycznie wy dostaniecie wyższe pensje ? Bzdura. Dostaniecie ale podwyżkę roboty a nie wypłaty . Jak słyszę że przedsiębiorcy wpłacają na kampanię Trzaskowskiego to krew w żyłach się burzy .Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: AaaaTreść komentarza: Na wzgórzach ponoć ma powstać dino. Jak znacie więcej szczegółów to dajcie znać.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:40Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: KaliszokTreść komentarza: To kolejne kłamstwo K.Kinastowskiego albo emnezja albo kult swej osoby odcinek wraz z rondem Częstochowska do skrzyżowania z Górnośląską powstał w latach 2010 - 2011 W krótkim czasie dowiemy się że tylko dziadek komuch Henryk i wnuk Krystian to jedyni budowniczowie Kalisza 35 lat przerwy bez Kinastowskich to czas dla miasta stracony egocentryzm sięgnął zenituData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:25Źródło komentarza: Wiemy kiedy otwarcie ważnej drogi. A to jeszcze nie koniec inwestycjiAutor komentarza: BoloTreść komentarza: Mosiński jak Mosiński ale pierwszy dupowkret dziedziczak ten dopiero popłynołData dodania komentarza: 21.04.2025, 12:06Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama