Piękne aranżacje z katalogów czy zdjęć znalezionych w internecie pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że we własnych czterech kątach chcielibyśmy uzyskać podobny efekt. Często jednak próby kończą się niepowodzeniem, a nasz salon przypomina zbieraninę przypadkowych przedmiotów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kupujemy przedmioty pod wpływem emocji i nie mamy określonego celu. Zanim zaczniesz remont lub zakupy, poświęć czas na przyjrzenie się ulubionym aranżacjom lub wybranie jednego stylu. Trzymaj się go konsekwentnie i wybierz spójną paletę barw, a uzyskasz świetny efekt! Sprawdź, jakie style rewelacyjnie pasują do salonu z drewnianą podłogą.
1. Odrobina Skandynawii
Od kilku sezonów skandynawskie wnętrza cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Prezentują się świetnie bez względu na metraż, a znakomity efekt można uzyskać niskim nakładem kosztów. Najbardziej charakterystyczne elementy to białe ściany i drewniane akcenty — np. podłoga dębowa, meble, ozdoby ścienne. Na dodatek styl skandynawski jest praktyczny i nawiązuje do natury. Dominują w nim biele, szarości i beże przełamane jednym lub dwoma intensywnymi, kontrastującymi barwami — takim akcentem mogą być poduszki i koce, dodatki, a nawet kanapa lub fotel.
2. Minimalizm dla nowoczesnych
Minimalizm zachwyca uporządkowaną przestrzenią i niewymuszoną klasą. W dobie pośpiechu i konsumpcjonizmu oferuje wyciszające, czyste wnętrze, które zachęca do odpoczynku lub koncentracji i prezentuje się bardzo gustownie. Wykorzystuje stonowaną kolorystykę, a zamiast gromadzenia dodatków — stawia na efektowną formę, np. designerską kanapę lub stolik kawowy. Jeśli obawiamy się, że minimalistyczne wnętrze może być nieco zbyt ascetyczne, dobrą decyzją jest podłoga dębowa (lub inna drewniana z oferty AvanceFloors), a także zastosowanie kilku elementów w kontrastującym kolorze. To styl, który wymaga dużej konsekwencji od właściciela na co dzień, ale w zamian oferuje bardzo wiele.
3. Efektowny industrializm
Lofty urządzane w nieczynnych fabrykach zachwyciły projektantów na całym świecie i posłużyły jako inspiracja do tworzenia wnętrz w stylu industrialnym. Ich najważniejszą cechą jest przestrzeń, więc ten styl najlepiej sprawdzi się w dużych salonach z wysokimi sufitami. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są materiały: metal, cegła, beton i drewno, a także widoczne elementy konstrukcyjne. W takim salonie stolik z palet stoi obok fotela wyszperanego na targu staroci, a fabryczna lampa oświetla efektowne plakaty i grafiki. Do optycznego powiększenia wnętrz można zastosować lustra.
4. Ekologiczne wnętrze — naturalny wybór
To nowy, bardzo ciekawy trend, który warto wypróbować! W kontrze do konsumpcjonizmu i tanich, plastikowych dodatków niskiej jakości, stawia na naturalność i recykling. Styl ekologiczny we wnętrzach charakteryzuje się barwami ziemi zestawionymi z zielenią (także w formie roślin doniczkowych). Jego podstawową zasadą jest wykorzystywanie przedmiotów przyjaznych środowisku — np. wikliny, kartonów do przechowywania czy drewnianych skrzynek w formie półek. Pięknym uzupełnieniem będzie dębowa podłoga — 100% naturalności i klasy.
5. Nostalgicznie rustykalne
Rustykalne wnętrza zachwycają przytulnym, domowym klimatem górskiej chatki lub domku na wsi. To trend, który powraca na fali zainteresowania autentycznością i bliskością natury. W rustykalnych wnętrzach świetnie sprawdzają się produkty handmade — np. ceramiczne naczynia, świece, koronki, poszewki na poduszki wykonane z naturalnych materiałów oraz meble wyszperane na targu staroci i odnowione lub ozdobione folkowymi wzorami. Króluje tu drewno (np. dębowa podłoga, odsłonięte belki stropowe, boazeria), wiklina i rośliny — w formie motywów na obrazach, grafikach lub tkaninach oraz w doniczkach lub w formie suszonych bukietów. Idealnym dopełnieniem rustykalnego salonu jest oczywiście kominek, wełniany dywanik i regał ze starymi książkami.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze