Od 18 lutego do 31 grudnia 2020r. na oddziale hospitalizowano 591 pacjentów, z tego 47 pacjentów z udarem krwotocznym mózgu i 412 z udarem niedokrwiennym mózgu. U pozostałych pacjentów zdiagnozowano przejściowe niedokrwienie mózgu, przebyte naczyniopochodne uszkodzenie mózgu.
- W 2020 roku w Oddziale Udarowym leczenie trombolityczne udaru niedokrwiennego mózgu zastosowano u 120 pacjentów, co daje 29,1% wśród pacjentów przyjętych z rozpoznaniem udaru niedokrwiennego mózgu (średni procent trombolizowanych pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu w roku 2020 w Polsce wynosi ok. 15%)- informuje szpital. - Leczenie trombektomią mechaniczną zastosowano u 21 pacjentów z rozpoznaniem udaru niedokrwiennego mózgu, spowodowanego niedrożnością dużego pnia tętniczego, co daje 5% pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu hospitalizowanych w Oddziale Udarowym (na terenie Polski uśredniony wynik to 3,2 %).
Czas od przyjęcia pacjenta na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) do rozpoczęcia leczenia trombolitycznego (tzw. DNT) wynosił od 10 do 180 minut, mediana to 30 minut (wg najnowszych zaleceń PTN czas DNT powinien wynieść < 60 minut). - To dzięki bardzo zaangażowanemu, pełnemu empatii i profesjonalizmu personelowi osiągamy tak imponującej wskaźniki. Są one kluczowe dla procesu leczenia naszych pacjentów - i to właśnie nas wyróżnia – podkreśla dyrekcja szpitala.
MIK, fot. Szpital Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze