W wieku 7 lat Dawid zaraził się bakterią, która przez kolejne lata skutecznie niszczyła jego płuca. Nie zna innego życia, niż to z mukowiscydozą.
Nie sądził, że może być jeszcze gorzej, aż do 2019 roku, kiedy jego stan zaczął się gwałtownie pogarszać. Było tak źle, że lekarze podjęli decyzję o wykonaniu zabiegu torakotomii lewego płuca. „Choroba z pełną mocą uświadomiła mi, że ma pełną władzę nad moim życiem, a chwila braku kontroli może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Doprowadzić mnie na skraj…„ – napisał na platformie siepomaga.pl młody kaliszanin. - Boli mnie świadomość, że życie przecieka mi przez palce. Nie mam szans żyć tak, jak moi rówieśnicy, nie mam możliwości realizacji większości moich marzeń. Większość rzeczy jest poza moim zasięgiem, ale miałem mnóstwo czasu, by dostosować się do tej sytuacji. Nauczyłem się żyć pomimo tego. Czasem jednak tęsknota jest silniejsza… Za wolnością, za życiem, za sprawnością”.
Jesienią tego roku na rynku pojawiła się terapia skojarzona dwóch leków, które – jak przekonuje Dawid - przynoszą ogromną poprawę. W Europie ta terapia jest refundowana, ale nie w Polsce. „By rozpoczęcie terapii było możliwe potrzebuję pomocy! Kwota zbiórki jest gigantyczna, a to zabezpieczenie wyłącznie na rok. Wierzę, że z Waszą pomocą uda się zebrać niezbędne dla mojego dalszego leczenia środki, abym mógł normalnie zacząć żyć!” – prosi 18-latek. - Marzę o tym, że odetchnę pełną piersią, marzę o tym, by poczuć, że żyję, bez piętna śmierci, czającej się tuż za rogiem. Nie wiem, ile lat mi zostało, ale chcę mieć poczucie, że dobrze wykorzystałem swój czas. Pomożesz mi stoczyć najważniejszą walkę? O tym, że od niej zależy wszystko nie muszę nikomu mówić”.
Każdy, kto chciałby wesprzeć Dawida może zrobić to za pomocą Fundacji Siepomaga – tutaj. Link do licytacji - tutaj. - Zbiórka jest gigantyczna, to 1,3 mln złotych. A to tylko zapewniony rok leczenia. Dziękujemy za wszelką okazaną pomoc - pisze do nas mama nastolatka.
Mukowiscydoza (jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym). Pacjenci cierpią m.in. z powodu przewlekłego kaszlu, postępującej duszności i ograniczonej tolerancji wysiłku.
MIK, fot. siepomaga.pl
Napisz komentarz
Komentarze