Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

To nie słabość, to choroba. Depresja – mamy gwałtowny wzrost zachorowań

To choroba, a nie słabość charakteru czy przejaw lenistwa. Jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz WHO do 2030 roku – zajmie w tym rankingu niechlubne pierwsze miejsce. A pandemia tylko przyśpiesza ten proces… Dzisiaj, 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
To nie słabość, to choroba. Depresja – mamy gwałtowny wzrost zachorowań

Co najmniej dwukrotnie wzrosła liczba Polaków zmagających się z depresją, a Polska jest krajem z najwyższym na świecie poziomem niepokoju wywołanego pandemią – alarmują specjaliści.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 23. lutego 2021 r. Fundacja Twarze Depresji rusza z 12. edycją ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.

– Nie ukrywam, że w moim życiu miałem – może nie momenty wielkiego załamania, ale momenty kryzysowe. I się tego nie wstydzę, bo nie mam czego się wstydzić – mówi Krzysztof Cugowski, lider zespołu „Budka Suflera”, ambasador kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. – Depresja jest taką samą chorobą jak każda inna i trzeba o tym mówić.

Ciągły wzrost zachorowań

– Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że za 10 lat depresję będzie czołową chorobę, z którą zmaga się ludzkość. Myślę, że to pandemia znacząco przyśpieszy ten proces i nie jest kwestia 10 lat, ale kilku, a być może nawet tego roku – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”, pomysłodawczyni naszej kampanii.

Niestety w tym czasie bardzo wiele osób po raz pierwszy zachorowało na depresję i się nadal nie leczy. To bardzo poważne zagrożenie dla ich życia, ponieważ depresji mogą towarzyszyć myśli samobójcze.

Z powodu pandemii koronawirusa i konsekwencji z nią związanych zarówno zdrowotnych, psychicznych, jak i finansowych – spodziewamy się dalszego wzrostu zachorowań na depresję oraz samobójstw. By temu zapobiec, Fundacja planuje wzmożoną kampanię społeczną zachęcającą do leczenia depresji.

Działania wspierają gwiazdy – ambasadorzy 12. edycji kampanii: Ewa Błaszczyk, Bożena Dykiel, Marta Kielczyk, Małgorzata Serafin, Krzysztof Cugowski, Andrzej Bober, Marek Plawgo i Piotr Zelt.

„Kompletny brak siły”

– Zapadłem się w sobie, przestałem wykonywać jakiekolwiek czynności codzienne, domowe – mówi Piotr Zelt o nawrocie depresji w czasie pandemii. – Niemożność ruszenia się i efektywnego wykonania czegokolwiek w domu. Ja już to znam. Dopadł mnie kompletny brak siły. Żyję z moją ukochaną Kasią. Przestałem  odpowiadać na jej oczekiwania i potrzeby. To wszystko połączone z wrażeniem braku sił fizycznych. Plus potworne wahania nastrojów. Wybuchy nieuzasadnionej agresji słownej, emocjonalnej, psychicznej. To był wystarczający powód, żeby wrócić pod opiekę lekarza psychiatry i sprawdzić, czy to nie jest nawrót depresji.

Celem kampanii jest wzrost świadomości o leczeniu depresji i zachęcenie Polaków do tego, by skorzystali z pomocy specjalistów – bez obaw o stygmatyzację.

Organizatorami 12. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” są Fundacja „Twarze depresji”, Forum Przeciw Depresji i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych; patronami honorowymi: Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii i Lasy Państwowe; partnerami: SERVIER, Miasto Łódź i PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN.

20 minut z naturą

Lasy Państwowe już po raz trzeci są patronem honorowym kampanii. Szczególnie w czasie pandemii rola regularnych spacerów w lesie jest nie do przecenienia, by chronić Polaków przed obniżeniem nastroju i zachorowaniem na depresję.

Leśne spacery nie tylko pomagają zapobiegać zachorowaniu na depresję, także wspomagają terapię, obniżają ciśnienie, uspokajają, obniżają poziom agresji i działają przeciw astmatycznie. Z najnowszych badań niemieckich naukowców wynika, że drzewa rosnące blisko domów w obszarach miejskich znacząco obniżają ryzyko zachorowania na depresję.

– Ten dotkliwy dla nas okres pokazał jak bardzo potrzebujemy natury i lasu do regeneracji sił – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Znękani niepewnością i strachem szukaliśmy dystansu społecznego i znaleźliśmy go w otoczeniu przyrody. Obszary leśne stały się z czasem odskocznią dla „uwięzionych” w domach ludzi. Leśnicy zauważyli, że w ostatnich miesiącach wśród stałych bywalców lasów pojawiły się osoby początkujące, które potrzebują wsparcia leśników w zrozumieniu zasad funkcjonowania lasu i znajomości reguł bezpiecznego przebywania w lesie – wskazuje dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Gdzie szukać pomocy?

Gdzie szukać pomocy, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy? To przede wszystkim poradnie zdrowia psychicznego, ale wsparcie i wskazówki otrzymamy również pod bezpłatnymi numerami telefonów

W przypadku depresji należy szukać pomocy w następujących placówkach:

– Poradnie Zdrowia Psychicznego,

– Ośrodki Interwencji Kryzysowej,

– Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),

– Szpitale psychiatryczne

To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług.

Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00

Bezpłatny magazyn „Twarze depresji” – kompendium wiedzy o leczeniu depresji w czasie pandemii, który ukazał się już w styczniu -  https://twarzedepresji.pl/nr-1-2021/

AG za Fundacja Twarze Depresji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/