W Wielkopolsce zniknęło najwięcej, bo 13 sądów rejonowych. Być może właśnie dlatego prezydent Bronisław Komorowski nowelę prawa podpisał w czasie wizyty w Słupcy, 31 marca. - Wiele lokalnych środowisk odzyskało szansę na posiadanie jednego z atrybutów znaczenia miasta, powiatu, zgodnie z aspiracjami i dobrymi tradycjami, ale i zgodnie z potrzebami jak największego ułatwienia dostępu do sądu z korzyścią dla mieszkańców – powiedział w czasie wizyty w Sądzie Rejonowym w Słupcy portalowi tvn24.pl Prezydent RP.
Z mapy zniknęły sądy, w których było 9 i mniej etatów sędziowskich. Reforma Jarosława Gowina od początku wzbudziła sprzeciw wielu środowisk, które zaczęły walczyć o przywrócenie sądów rejonowych. Rozporządzenie byłego ministra sprawiedliwości skierowało do Trybunału Konstytucyjnego Polskie Stronnictwo Ludowe, które równocześnie złożyło projekt ustawy, pod którą podpisało się 150 tysięcy osób, a w styczniu poprały ją wszystkie kluby parlamentarne.
- Minister Gowin zlikwidował nam 13 sądów. Dzięki naszym staraniom uda się w Wielkopolsce przywrócić 12, a 1 wróci prawdopodobnie na podstawie decyzji ministerialnej. Walka, którą rozpoczęliśmy wraz z likwidacją sądów, to troska o społeczności lokalne. Wbrew wielu przeciwnościom i kontrargumentom wytaczanym przez przeciwników przywrócenia małych sądów udało nam się wskrzesić sądy w małych miejscowościach. Nasze poprawki zostały przyjęte przez Parlament. Poparł je również prezydent Bronisław Komorowski i dzięki temu mamy szczęśliwy finał – mówił w piątek w Kaliszu Andrzej Grzyb, poseł do PE i szef wielkopolskiego PSL.
W naszym regionie sąd w Krotoszynie stał się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, w Pleszewie - jarocińskiego, a ostrzeszowski - kępińskiego. Do końca roku dwa pierwsze ponownie staną się samodzielnymi placówkami.
- To jedynie nowelizacja. Do momentu wejścia jej w życie pracujemy bez zmian, czyli tak jak od stycznia 2013 roku. Krotoszyn jest naszym wydziałem zamiejscowym, część pracowników, informatyk i księgowość, dojeżdżają do pracy do Ostrowa Wielkopolskiego – powiedziano nam w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim.
Ustawa przewiduje, że sądy rejonowe będą powoływane dla jednej lub więcej gmin zamieszkałych przez 50 tysięcy osób i tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tysięcy spraw. Sądy będą reaktywowane także fakultatywnie w przypadku terenów zamieszkałych przez mniej niż 50 tysięcy osób, ale w których rocznie rozpatrywanych jest co najmniej 5 tysięcy spraw.
Red, zdjęcie arch.
Napisz komentarz
Komentarze