Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Komu przeszkadza strażak ochotnik? Pyta PSL o pomysł PiS

Przyznanie dodatku emerytalnego strażakom ochotnikom jest jednym z niewielu plusów ustawy przekształcającej formacje. Pozostałe raczej wprawiają w osłupienie. Przede wszystkim samych strażaków, którzy mieliby stać się ratownikami gaśniczymi w pełnej gotowości do akcji, ale bez prawa do bezpłatnych szkoleń podnoszących kompetencje.
Komu przeszkadza strażak ochotnik? Pyta PSL o pomysł PiS

Według przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego honorowanie tylko tych jednostek, które przekształcą się w ratowniczo-gaśnicze zniszczy 150-letnią tradycję formacji cieszącej się poważaniem i zaufaniem większości społeczeństwa.

Formacji, której zadaniem jest niesienie pomocy, ale też często działanie na rzecz lokalnej społeczności. W niewielkich miejscowościach to strażacy animują wydarzenia kulturalne, a strażnice są miejscem spotkań i wydarzeń. 

MSWiA chce wpisać do systemu jedynie jednostki techniczne, bojowe z dzisiejszego Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, ale przecież tam gdzie nie ma takiej jednostki, strażak ochotnik też ma co robić – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski i prezes powiatowej OSP.

  A to jest stowarzyszenie, które od zawsze buduje społeczna tkankę i jest to największa i najlepiej zorganizowana organizacja społeczna, która sprawdza się nie tylko w części bojowej, ale też tej społecznej, więc jeśli ktoś chciałby to zmarginalizować to będzie wielka szkoda dla ludzi z małych miejscowości. A już mamy cofnięcie w ostatnich latach w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a zmiany w strażach byłyby kolejnym krokiem wywalania cegieł w tym murze, który obecne władze chcą zburzyć.

Większość też nie gasi już pożarów, a udziela się przy innych zdarzeniach. A tylko jeżdżące do ognia mogą liczyć na uwagę ze strony autorów projektu zmian.

Według pomysłu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wsparcie otrzymają tylko te jednostki, które przekształcą się w ratowniczo – gaśnicze JRG OSP, a piecze nad nimi będą sprawować w dużej mierze poszczególni komendanci wojewódzcy PSP. W ten sposób zwiększyć się ma współpraca między zawodowcami a ochotnikami, a dotacje dla tych drugich będą zależne od gotowości bojowej.

Równocześnie w projekcie zamiast strażaka pojawia się ratownik, co budzi wiele kontrowersji wśród ochotników, którym także chce zabrać się prawo do noszenia mundurów i do darmowych szkoleń. Dlatego większość osób związanych z formacją oraz ich popierających uważa, że wystarczą zmiany w dotychczasowych przepisach, tak by nie przerywać cenionej i ważnej tradycji.

Nie wszystko to, co jest nowe, jest lepsze i w tym przypadku przekształceń planowanych w OSP to powiedzenie się sprawdza.  Chce podkreślić, że już od dawna jest społeczny projekt z podpisami ponad 200 tysięcy obywateli, który jest po pierwszym czytaniu, ale leży zamrożony i czeka na dalsze prace oraz senacki, które promują wprowadzenie zasady wsparcia emerytalnego dla strażaków ochotników, którzy w odpowiednim okresie czasu pełnią służbę – dodaje Andrzej Grzyb, poseł i prezes PSL w Wielkopolsce.

 

Pochwalamy, że jest propozycja, która jest przygotowywana przez PSP, żeby strażacy ochotnicy, którzy w określonym okresie będą strażakami ratownikami, uzyskali świadczenia emerytalne, ale jest to ograniczone dla strażaków, którzy 25 lat będą w takiej jednostce gaśniczo-ratowniczej funkcjonowali.

Pomysł dodatku emerytalnego dla strażaków ochotników jest tak naprawdę jedynym pozytywnie odbieranym przez środowisko. O tym, że takie wsparcie powinno być dyskutowano od lat, ale według Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, który nie został zaproszony do opiniowania projektu PiS propozycja dodatku jest mniej korzystna niż ta przedstawiana już w 2007 roku, według której należałaby się już strażakom po 10 latach służby. Związek zapowiedział też, że będzie domagać się nie tylko zmniejszenia wysługi lat, ale też świadczeń emerytalnych do 1/5 minimalnego wynagrodzenia. Obecna propozycja to ¼ stawki.

W projekcie nie ma też mowy o jednostkach specjalistycznych – wodnych lub mających w służbie psy. Zmiany związane z dodatkami, według pomysłu PiS, nie będą obejmować jednostek, które nie będą w stanie przekształcić się w gaśniczo-ratownicze. Te mają nadal działać jako stowarzyszenia.    

AW, zdjęcia: autor, archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/