Na ogłoszony przez Miasto konkurs wpłynęło 6 ofert. 4 osoby spełniły wymogi formalne. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała Przemysława Wierzbickiego. Nowy architekt miejski ukończył dwa kierunki na Politechnice Wrocławskiej: budownictwo lądowe i architekturę. Przez lata prowadził własną działalność gospodarczą, a w kilku prywatnych firmach pełnił funkcję projektanta. Przemysław Wierzbicki wielokrotnie zasiadał też w komisjach konkursowych, m.in. tych, które wyłoniły projekt budynku UAM przy Nowym Świecie czy kaliskiej radioterapii. Ma też doświadczenie w jednostkach samorządu, pracował m.in. w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego czy w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Teraz funkcję architekta miejskiego będzie łączył ze stanowiskiem zastępcy naczelnika tego wydziału. - Ujął nas znajomością tematu, znajomością struktury miasta i szeregiem pomysłów, które zaprezentował już podczas naszej pierwszej rozmowy konkursowej – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Kościelny wiceprezydent Kalisza.
Przemysław Wierzbicki, architekt miejski
Dziś architekt miejski nie chciał zdradzać tych pomysłów, które tak spodobały się komisji konkursowej. Wiadomo jedynie, że chodziło o kwestie Złotego Rogu, Nowego Rynku, zajezdni przy ulicy Majkowskiej czy poszukiwania miejsc na parking podziemny w centrum miasta. - Są pewne miejsca w Kaliszu, które wymagają głębszej analizy, oceny sytuacji i dopiero wtedy można próbować coś powiedzieć. Widzę ogromną nadzieję, niezależnie od problemów prawnych, presję, nacisk i oczekiwania ze strony kaliszan na zmianę wyglądu miasta. To widać na internetowych forach, w otwartych dyskusjach. I przykładowo w temacie zagospodarowania Złotego Rogu nie wyobrażam sobie żeby to zrobić inaczej, niż w jakiejś formie konkursowej – tłumaczył Przemysław Wierzbicki, architekt miejski.
Miejski architekt będzie ściśle współpracować z konserwatorem zabytków i specjalistą ds. rewitalizacji. Pracę rozpocznie 16 lutego.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze