Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uczniowie kaliskich szkół będą mieć własny budżet obywatelski?

Od ośmiu lat na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego głosują dorośli kaliszanie, więc dlaczego swojego własnego narzędzia partycypacyjnego nie miałaby mieć także młodzież kaliskich szkół? Z pomysłem uruchomienia pilotażowego programu „Szkolny Budżet Obywatelski" zwróciła się do prezydenta radna Karolina Sadowska. Władze miasta są zainteresowane inicjatywą i chcą poddać ją pod dyskusję.
Uczniowie kaliskich szkół będą mieć własny budżet obywatelski?

Kalisz ma już za sobą siedem edycji Budżetu Obywatelskiego (2015-2021). Obecnie jest w trakcie realizacji ósmej i z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie, a co za tym idzie i aktywność mieszkańców Kalisza w podejmowaniu decyzji o rozwoju miasta.
 

W ostatnich latach w wielu miastach, takich jak: Warszawa, Poznań, Lublin czy Kraków, zaczęto uruchamiać budżety partycypacyjne dla uczniów. Przyjmują one różne formy. Cele wszystkich tych szkolnych budżetów są takie same: promowanie idei rozwoju miasta poprzez współtworzenie budżetu miasta, wzrost aktywności młodych mieszkańców w życiu miasta oraz rozwijanie samorządności dzieci i młodzieży- zauważyła w interpelacji do prezydenta radna Samorządnego Kalisza Karolina Sadowska.

Dlatego zwróciła się z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia pilotażowego programu „Szkolny Budżet Obywatelski". Byłby to pierwszy tego typu program w południowej Wielkopolsce.

Do udziału w pilotażowej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich (SBO) proponuję zaangażować miejskie placówki oświatowe m.in.: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Kwalifikacja do udziału w pierwszym SBO mogłaby odbyć się w drodze konkursu – rozwija swój pomysł radna. - Przedstawiciele zakwalifikowanych 10 placówek wzięliby udział w szkoleniach i następnie zrealizowaliby w swoich szkołach Szkolne Budżety Obywatelskie. Całkowity koszt pierwszej edycji tego programu mógłby wynosić 50 tys. zł. Każda z placówek otrzymałaby środki w wysokości 5 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne ze strony miasta w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Celem takiego pilotażowego programu byłaby diagnoza oczekiwań i potrzeb młodych mieszkańców Kalisza w ramach strategii aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu i rozwoju Kalisza oraz wypracowanie optymalnego modelu SBO na kolejne lata.

Według Karoliny Sadowskiej program mógłby zostać opracowany i wdrożony w najbliższym roku szkolnym 2021/2022, tak by realizacja zadań mogła zakończyć się w roku budżetowym 2022. Co na to prezydent?

Szkolne budżety obywatelskie to nowe mechanizmy partycypacji obywatelskiej, które są coraz częściej wprowadzane w polskich szkołach. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ponieważ ich celem jest krzewienie ich samorządności uczniowskiej oraz pobudzanie aktywności dzieci oraz młodzieży na rzecz społeczności szkolnych. Propozycja wprowadzenia szkolnego budżetu obywatelskiego w Kaliszu jest, z całą pewnością, godna uwagi, dlatego też w niedalekiej przyszłości, w Wydziale Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kalisza, zostanie zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Wydziału Edukacji, podczas którego omówimy z panią kwestie możliwości wprowadzenia w naszym mieście pilotażowego programu pn. „Szkolny Budżet Obywatelski” – odpowiedział pomysłodawczyni Krystian Kinastowski.

MIK, fot. arch.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KierTreść komentarza: Głupota kierowcy powoduje wypadek a nie drzewoData dodania komentarza: 24.04.2025, 07:03Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama