Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ornaty trzech papieży i jedna z trzech zachowanych szat z brokatu aksamitnego. Nowa ekspozycja w starostwie ZDJĘCIA

Trzy ornaty papieskie – w tym noszony przez Jana Pawła II w czasie wizyty w Kaliszu - oraz kilkanaście innych szat liturgicznych - w tym wyjątkowo cenne, bo jedno z trzech takich zachowanych w kraju okrycie z brokatu aksamitnego z XVI wieku - można oglądać w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Zbiory pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które posiada kilkadziesiąt różnego rodzaju tkanin używanych przez tamtejszych duchownych oraz z parafii w Giżycach. Ekspozycja prezentowana jest w odrestaurowanej sali reprezentacyjnej.
Ornaty trzech papieży i jedna z trzech zachowanych szat z brokatu aksamitnego. Nowa ekspozycja w starostwie ZDJĘCIA

Zgromadzono w niej kilkanaście ornatów, stuł oraz paramenty liturgiczne. Wszystkie eksponaty to część kolekcji, której gromadzenie w latach 90-tych rozpoczął Roman Hauk, ówczesny dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Szaty placówce przekazali proboszczowie parafii w Opatówku i Giżycach, a pracownicy każdą zbadali i opisali. Dzięki temu wiadomo, że najcenniejsza w kolekcji jest ornat z brokatu aksamitnego.

Tkany złotą nicią ręcznie. To wszystko było tkane ręcznie i zostało to wydatowane na początek wieku XVI. Wcześniej sądziliśmy, że jest to wiek XV – wyjaśnia Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. - Według naszej wiedzy są tylko trzy takie tkaniny w zbiorach Polskich. Niewielki fragment w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. U nas w Opatówku z parafii opatóweckiej i w zbiorach wawelskich – podkreśla, zachęcając do osobistego zobaczenia, jak prezentuje się niezwykle bogata szata, która najprawdopodobniej należała do jakiegoś wysoko postawionego dostojnika kościelnego.

Być może nawet arcybiskupa gnieźnieńskiego, bo do XVIII wieku Opatówek był w jurysdykcji tego arcybiskupstwa. Wiele szat – szczególnie tych starszych - szyta i wyszywana była ręcznie. Często z sukien ślubnych zamożnych szlachcianek, stąd sporo na nich oryginalnych, niekoniecznie kościelnych wzorów. Młodsze ornaty to już dzieło maszyn. Stroje tak dobrano, by obok możliwości zobaczenia zmieniających się wzorów szat można było prześledzić kalendarz liturgiczny.

Kolor zielony jest najdłużej używany, bo prawie w ciągu całego roku, w tak zwanym okresie zwykłym – tłumaczy ks. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, który współpracuje z Muzeum i samorządem w ramach promowania wśród pielgrzymów atrakcji Ziemi Kaliskiej. - Kolor biały, czy złoty obowiązuje w czasie wyjątkowych uroczystości i w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, kolor fioletowy jest zarezerwowany na Wielki Post i na Adwent. Kolor czerwony ornatu kapłan zakłada na zesłanie Ducha Świętego i również kiedy wspominamy męczenników. I kolor czarny używany w czasie mszy świętych żałobnych.

W kolorze złota jest prezentowana na wystawie szata Jana Pawła II. Papież właśnie w tym ornacie odprawiał nabożeństwo w 1997 roku w czasie wizyty w Kaliszu. Tkanina – podobnie jak inne przedmioty używane w czasie tej mszy - została podarowana Sanktuarium św. Józefa, a to przekazało je Muzeum Historii Przemysłu. Placówka do swojej kolekcji otrzymała z Watykanu również ornaty należące do Benedykta XVI i Franciszka I.

Będziemy się starali tę kolekcję powiększać. Być może uda nam się wypożyczyć fotel papieski z wizyty w 1997 roku Jana Pawła II, więc będziemy się starali cenne eksponaty dokładać – zapewnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski, który od początku uważał, że reprezentacyjna sala powinna być wykorzystana w celach wystawienniczo – promocyjnych. – Ważne, by kaliszanie, mieszkańcy powiatu, ale też pielgrzymi i turyści chcieli tu przychodzić. Tę salę chcemy też wykorzystać w celach promocyjnych, by mówić o mieście Kaliszu, o powiecie kaliskim o kulturze, historii a także o biznesie, co robimy z czego żyjemy – wyjaśnia.

Sala przez lata służyła jako magazyn. Niedawno została wyremontowana właśnie z myślą o prezentacji bogactwa Ziemi Kaliskiej. Najbliższa okazja, by zobaczyć ekspozycję w niedzielę w czasie pikniku zdrowotnego przy starostwie. Regularne zwiedzanie będzie możliwe od września.

AW, zdjęcia autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asdTreść komentarza: To są właśnie drzewa przy drogach, cierpią ludzie, którzy prawdopodobnie popenili drobny błąd, albo im opona walnęłaData dodania komentarza: 23.04.2025, 22:07Źródło komentarza: 7-latek w ciężkim stanie. Wypadek na drodze wojewódzkiej!Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Kolejny wyborca Tuska się wypowiedział! Konstytucja, którą przywołujesz podeptał rząd 13 Grudnia, zupełnie nie uznając Trybunału Konstytucyjnego, oraz trójpodziału władzy - obchodząc podpis bądź weto prezydenta jakimiś uchwałami. Czy się to komuś podoba czy nie, w Polsce wciąż więcej niż połowa ludzi jest wiernymi Kościoła Katolickiego, a taki opis, że ktoś musi na jeden dzień zamknąć biznes, czy odwołać imprezę, to świadczy o tym że bogiem dla takiego kogoś jest pieniądz i jest zachłannym materialistom, którego zachowanie jest często szkodliwe dla innych ludzi - wiem co piszę bo pracowałem u takiego ,,przedsiębiorcy" co pracowników traktował jak szmaty, non stop wulgarne wyzwiska i rzucanie w ludzi przedmiotami, a mało brakowało żeby rzucał się na pracowników z pięściami, a samo słowo Święta, nie mogło mu nawet przez gardło przejść, tylko używał słowo ,,wolne".Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:37Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: Mario ateistaTreść komentarza: A kto ci broni katotalibie wielbić swego bożka i jego biznesu bo kościół rzymski to nic innego jak franczyza na biznes z tantiemami dla tego który ten teatr biznesu i mamony wymyślił Możesz odprawiać swe kuczki łożyć daniny wielbić co ci się żyw podoba Ale wara od innych wara od zakazów nakazów Wara Jest sposób na sprawdzenie gorliwości wiary katolickiej każdy katolik lub inny wyznawca religii np Boga spagetti dodatkowo opodatkował się na 2 % na swój kościół czy wiarę jak płaci podatek od dochodu 12% to dodatkowe te 2% i zobaczymy ile w Polsce jest tych wyznawców watykańskiego biznesu obstawiam że poniżej 30% nawet ten najgorliwszy PiS owski katolik jak będzie musiał ze swoich dochodów uszczuplić swój portfel to mu wiara w buty pójdzie Oczyeiscie kościół tych opodatkowanych obsługuje za darmo a w kościele na tacę kasa fiskalna na opłatyData dodania komentarza: 23.04.2025, 21:33Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Nie wysyłajcie mi bzdur z przed dwóch dni,bo zygac mi się chce!!!!!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 21:18Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miasta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama