Emocje i walka z Rakowem. KKS godnie pożegnał się z pucharem (ZDJĘCIA)

Blisko trzy tysiące kibiców obejrzało przy Łódzkiej wtorkowy mecz KKS-u Kalisz z Rakowem Częstochowa. Gospodarzom nie udało się sprawić sensacji, ale obrońcom trofeum napędzili sporo strachu. Ostatecznie ulegli im 1:2 i na 1/16 finału zakończyli swój udział w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski.

Po wyeliminowaniu Pogoni Szczecin piłkarze KKS-u mieli chrapkę na odprawienie z kwitkiem kolejnego przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy. Tym razem jednak niespodzianki nie było. Raków, który jest wiceliderem rozgrywek, wicemistrzem Polski, a w dodatku broni pucharowego trofeum, okazał się lepszy, choć o różnicy klas nie było mowy. Gospodarze podjęli bowiem rękawicę i doprowadzili do emocjonującej końcówki, w której mogli jeszcze sprawić rywalom psikusa.

O wygranej podopiecznych Marka Papszuna zadecydowała w zasadzie pierwsza połowa. Prowadzenie objęli po golu Waleriana Gwilii, który w 37. minucie okazał się pewnym egzekutorem rzutu karnego. „Jedenastka” podyktowana została po interwencji systemu VAR, który obsługiwany był w Kaliszu przez najbardziej znanego polskiego sędziego, Szymona Marciniaka. Główny arbiter Zbigniew Dobrynin z Łodzi, po obejrzeniu powtórek, uznał, że Maciej Krakowiak faulował Vladislavsa Gutkovskisa i dlatego wskazał na „wapno”. Drugą bramkę przyjezdni zdobyli tuż przed przerwą, gdy po indywidualnej akcji i rykoszecie listę strzelców podpisał Mateusz Wdowiak.

W pierwszej części spotkania KKS był zepchnięty do defensywy, ale od czasu do czasu groźnie kontrował. Tak jak w 25. minucie, gdy aktywny na prawej stronie Bartłomiej Putno uciekł obrońcom Rakowa, ale przymierzył wysoko nad poprzeczką. Okazji nie wykorzystał też Mateusz Majewski, który w 39. minucie ucelował tylko w boczną siatkę.

Obraz gry zmienił się nieco w drugiej połowie. Zmuszony do odrabiania strat drugoligowiec zaatakował i stwarzał kolejne okazje, które mogły mu przynieść powodzenie. Bliski szczęścia był m.in. Mateusz Gawlik, który w 57. minucie posłał piłkę wprost w ręce bramkarza Kacpra Trelowskiego. Częstochowianie nadal jednak byli groźni, ale prowadzenia nie podwyższyli, bo świetnie między słupkami kaliskiej bramki spisywał się Maciej Krakowiak. Zwłaszcza w 68. minucie, gdy przyjezdni oddali aż cztery strzały, ale żaden nie dotarł do celu. Z kolei w 82. minucie golkiper „trójkolorowych” obronił najpierw próbę Gutkovskisa, a następnie dobitkę Iviego Lopeza. Sporo działo się też w polu karnym gości. W 71. minucie efektownym, lecz niecelnym uderzeniem popisał się Nikodem Zawistowski. Chwilę później z dystansu nieznacznie chybił Bartłomiej Putno. W 80. minucie raz jeszcze spróbował Zawistowski, ale Trelowski nie dał się zaskoczyć. W końcu jednak KKS dopiął swego. W 85. minucie z wolnego zacentrował Mateusz Mączyński, główkę Piotra Giela obronił bramkarz Rakowa, dobitkę Bartłomieja Maćczaka zatrzymała poprzeczka, ale futbolówka odbiła się jeszcze od Bartosza Waleńcika, po czym ugrzęzła w siatce. Gospodarze szukali jeszcze gola wyrównującego i mogli go znaleźć tuż przed końcowym gwizdkiem. Zbyt słabo w zamieszaniu w "szesnastce" uderzał jednak Michał Borecki.

Wtorkowe spotkanie było debiutem Bogdana Zająca na ławce trenerskiej niebiesko-biało-zielonych.