Historyczny i przełomowy dokument podpisał Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
– Gratuluję naszemu pionierowi podjęcia działań w tym zakresie i trzymam kciuki za szybką realizację wodorowych planów – podkreśla Jacek Bogusławski. – Zawsze jest tak, że innowacyjne zmiany wielokrotnie przyspieszają, gdy pojawia się pierwsza realizacja. To taki żywy dowód, że można. Wodór to nasza przyszłość energetyczna. Mamy szansę dogonić inne kraje, które wodór wykorzystują w życiu codziennym. Jechałem już na rowerze wodorowym i chciałbym nim pojechać jak najszybciej drogami Wielkopolski.
Jak wyprodukują wodór?
Spółka Akcyjna ZE PAK S.A. już wiosną 2020 roku podpisała kontrakt z belgijską firmą Hydrogenics Europe N. V. na zakup elektrolizera do produkcji wodoru wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Wodór będzie produkowany dzięki energii produkowanej z biomasy (OZE) z wody.
Wodór wytwarzany będzie metodą elektrolizy wody z zastosowaniem technologii PEM (membran protonowymiennych), co oznacza, że produkowany wodór powstawał będzie bez szkodliwych produktów ubocznych.
Wytwarzanie wodoru za pomocą tej technologii polega na tym, że czysta demineralizowana woda rozkładana jest za pomocą prądu elektrycznego na wodór i tlen, co odbywa się na powierzchni specjalnych membran umożliwiających katalityczny proces rozkładu wody. Wodór wytworzony w PEM o ciśnieniu ok. 30 bar jest sprężany do ciśnienia ok. 350 bar (w stacji sprężania) i pompowany do magazynów mobilnych (poprzez stację napełniania).
Magazyny mobilne będą umożliwiać dostarczanie wodoru do stacji tankowania pojazdów osobowych i autobusów rozlokowanych w wielu miejscach w kraju. Do procesu elektrolizy wykorzystywana będzie energia elektryczna wytworzona w jednostkach wytwórczych Elektrowni Konin pracujących w oparciu o biomasę – jednostkach OZE, w tym z nowego bloku biomasowego powstałego w wyniku konwersji kotła węglowego na kocioł zasilany biomasą.
W pierwszym etapie budowy wytwórni wodoru zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie 2,5 MW, a po wyposażeniu modułu w drugi elektrolizer 5 MW co pozwoli na produkcję 2 ton wodoru na dobę. Jeden elektrolizer pozwoli na eksploatację ok. 50 autobusów na dobę, z których każdy przejeżdża dziennie ok. 250 km.
Pierwszy w Polsce autobus napędzany wodorem ma wyjechać na drogi Konina w połowie 2022 roku. A Poznań w minionym 2021 roku otrzymał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup 25 wodorowych autobusów.
Wielkopolska stawia na wodór
Zielona transformacja jest jednym z priorytetowych działań Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który stawia na czystą energię wodorową i odnawialne źródła energii. Samorząd prowadzi szereg aktywności w tym zakresie angażując przedstawicieli różnych środowisk.
W 2019 roku została powołana Wielkopolska Platforma Wodorowa, która jest organem opiniotwórczym w kwestiach prowadzenia polityki gospodarczej w obrębie technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wodorowych, która skupia m.in. przedstawicieli świata nauki, samorządu, czy biznesu.
Ważnym krokiem w procesie energetycznej transformacji wielkopolski było tegoroczne podpisanie przez przedstawicieli największych uczelni, samorządów i przedsiębiorstw deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. W inicjatywie bierze udział również Kalisz.
Jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoi jest wytłumaczenie ludziom, że wodór jest bezpieczny, dlatego edukujemy np. poprzez patronaty nad klasami wodorowymi w wielkopolskich szkołach. Dorosłym tłumaczymy, że wodór jest bezpieczniejszy niż gaz, którym tankujemy nasze pojazdy i obalamy mity dotyczące sterowca Hindenburg, do katastrofy którego doprowadziła iskra elektryczna, a nie sam wodór – podkreśla Jacek Bogusławski.
W maju 2022 roku Samorząd Województwa zorganizuje z Międzynarodowymi Targami pierwsze Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych. Wydarzenie będzie platformą wymiany wiedzy podczas konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce, na której maja zostać zaprezentowane technologie, które mogą być wykorzystywane w życiu codziennym, w gospodarstwach domowych.
Napisz komentarz
Komentarze