Chen Defu, a później Zdzisław Józef Czendefu urodził się w 1892 roku w dalekiej Mandżurii. Z Polską połączyła go wojna. Mając zaledwie 13 lat brał udział w wojnie rosyjsko – japońskiej jako ordynans kpt. Kazimierza Skorotkiewicza, oficera pochodzącego z Polski. I ten fakt na stałe połączył go z dalekim krajem nad Wisłą.
Gdy kapitan Skorotkiewicz trafił do japońskiej niewoli, rozkazał odesłać młodego Chińczyka w swoje strony, do ówczesnej Warszawy pod zaborem rosyjskim.
Tam Chen Defu nauczył się stolarstwa. Używał wtedy nazwiska Bazyli Jan Charczeńko. Pracował w fabryce mebli Chojnacki. Fabrykant po jakimś czasie wysłał go do rodziny w Wielkopolsce. Bazyli Jan osiedlił się w Barcinie i tam przez lata pracował jako stolarz. Spolonizował się, przeszedł na katolicyzm i przyjął polskie imiona Zdzisław Józef. Działał aktywnie w polskim związku gimnastycznym „Sokół”.
Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie Zdzisław Czendefu nie chciał bezczynnie patrzeć. Przyłączył się do powstania jako naczelnik drużyny skautowej. Brał udział w wyzwalaniu powiatu pleszewskiego i jarocińskiego. Za jego męstwo został nagrodzony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Czendefu był Polakiem z wyboru i zupełnie oddany sprawom swojej nowej Ojczyzny, mimo, że oficjalnie polskie obywatelstwo nadano mu dopiero w 1933 roku. Bohater powstania wielkopolskiego ożenił się z Weroniką Pilachowską, również powstanką. Małżeństwo nie miało potomstwa. Czendefu zmarł w połowie lat 50. XX wieku.
Napisz komentarz
Komentarze