O takich praktykach alarmuje CERT Polska, czyli rządowa instytucja stojąca na straży bezpieczeństwa polskiego Internetu. Wiele z ataków przestępców jest dokładnie przemyślanych i zaplanowanych. Opierają się np. na adresach popularnych serwisów pomocowych. Bo właśnie na pomaganiu żerują teraz oszuści.
Sytuacja na Ukrainie, fala uchodźców sprawia, że wielu Polaków chce im pomóc. Szukają na to sposoby a informacje i formach pomocy często znajdują się Internecie. Jednak jak alarmuje CERT, można natknąć się na działania przestępców.
„Chętnym do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie radzimy zachowanie szczególnej ostrożności” – komunikują eksperci i dodają: „Nasz zespół w ostatnich dniach zauważył wiele fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzeń waszych pieniędzy. Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS i w postach na portalach społecznościowych”.
Chodzi m.in. o linki do spreparowanych stron internetowych. Są one bardzo podobne do realnych, sprawdzonych i bezpiecznych. Oszuści przesyłają także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut.
Kolejna akcja dotyczy Facebooka. CERT obserwuje kolejne wersje postów z nieprawdziwą informacją o wkroczeniu rosyjskich wojsk do Polski.
„Tym razem przestępcy w nieprawdziwych postach informują o nagraniu ukazującym przekraczanie granicy Polski przez rosyjskie wojska. Nagranie jest oczywiście fałszywe. Posty są pisane w sposób, który ma na celu wzbudzić w odbiorcy poczucie stresu: zawierają dużo wykrzykników oraz sugestie konieczności robienia zapasów. Dołączany jest do nich link, który kieruje do strony imitującej wpis na Facebooku” – podaje CERT.
Użytkownika Internetu może zmylić fakt, że post ma być opublikowany przez profil „Rzeczpospolita Polska” i zawiera materiał wideo. To pułapka. „Przy próbie jego obejrzenia, jesteśmy przekierowywani do fałszywej prośby o podanie danych logowania do naszego konta. Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są do dalszej dystrybucji postów w ramach różnych grup na Facebooku”.
Jak się zabezpieczyć?
Jakie działania należy podjąć, żeby najlepiej się ustrzec przed atakami? CERT zaleca, żeby podając swoje dane logowania na fałszywym panelu Facebook podjąć następujące kroki:
- zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
- wylogować wszystkie aktywne sesje na koncie,
- sprawdzić czy do konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje.
„Przed opisywanym tu schematem oszustwa wykorzystującym przejęte konta Facebook przestrzegaliśmy już wielokrotnie. Niestety, przestępcy są cały czas aktywni i modyfikują swoje sposoby działania. Na bieżąco uzupełniamy naszą listę ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny” - dodają eksperci i rekomendują tę stronę internetową.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze