Włodarz Kalisza podjął decyzję o odwołaniu syren.
W obliczu rosyjskiej agresji nie powinniśmy dzielić społeczeństwa. Musimy być silni naszą jednością.
Na liczne prośby kaliszan, nasze miasto jednak nie przyłączy się do inicjatywy włączenia syren alarmowych dla uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie chcę, by ta - w swojej intencji dobra inicjatywa - dołożyła komuś traum i lęków. Nie chcę też, by stała się kolejnym elementem dzielącym naszą wspólnotę.
Dwunasta rocznica narodowej tragedii nie powinna przejść niezauważona.
Proszę - jako prezydent Kalisza i jako Polak - by każdy z nas jutro o 8:41 na moment odłożył wszystkie sprawy. I - niezależnie gdzie się znajdzie: w domu, na spacerze, na ulicy - w milczeniu oddał cześć tym, którzy zginęli.
Wierzę, że ta decyzja spotka się z akceptacją. Także tych, którzy bojkotowali rządowy pomysł włączenia syren. Wierzę, że robili to z troski o naszych ukraińskich gości i godne uczczenie ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Ja, jak co roku, jutro o godz. 9.00 złożę kwiaty na grobie Gabrieli Zych, kaliszanki, która zginęła w 2010 roku, społeczniczki przez lata zaangażowanej w działalność Stowarzyszenia Rodzina Katyńska - napisał Krystian Kinastowski.
To reakcja na wyraźny sprzeciw kaliszan wobec takiej formy uczczenia kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pod poranną informacją na profilu Kalisz. Dopisz swoją historię o jutrzejszym włączeniu syren pojawiło się mnóstwo krytycznych komentarzy.
Z uwagi na obecność ukraińskich uchodźców w naszym kraju, którzy uciekli przed wojną i którym wycie syren kojarzy się z atakiem, proszę o wycofanie się z tego pomysłu. Za przykładem Łodzi czy Warszawy. Bądźmy odpowiedzialni! Pamięć osób, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej można uczcić w inny sposób – napisała Adrianna.
A może chwila ciszy? Może warto się zwyczajnie zatrzymać? Jak ma być głośno, to dzwony kościelne, które i tak dzwonią w każdą niedzielę wystarczyłyby – skomentowała Aleksandra.
O wycofanie się z użycia syren apelowała również posłanka Lewicy Karolina Pawliczak czy radna Polski 2050 Barbara Oliwiecka.
Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie.
Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania – podaje MSWiA.
Wielu włodarzy Miast sprzeciwiło się, by w obecnej sytuacji – gdy w Polsce jest ponad 2 mln wojennych uchodźców z Ukrainy – używać takiej formy upamiętnienia naszej narodowej tragedii.
Jako jedno z pierwszych Miast taką decyzję podjęły Katowice.
Podjąłem decyzję, że w Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych. Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie – napisał włodarz Katowic, Marcin Krupa.
Do tego grona dołączyły m.in. Poznań, Łódź, Toruń, Sopot, Olsztyn, Płock, a nawet bliższe nam Konin czy Turek.
Rząd zlecił nam uruchomienie syren alarmowych, by uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Zdecydowanie odmawiamy!!! W Poznaniu przebywa kilkadziesiąt tys. straumatyzowanych uchodźców, w tym dzieci, które nawet na dźwięk samolotu potrafią zareagować strachem i silnym stresem – napisał na Twitterze Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Ukraińców powiadomią SMS-em
Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W samorządach, które nie odwołały syren 10 kwietnia br. o godz. 8:41 uruchomiony zostanie ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).
Сирена із сигналом «повітряна тривога» задля вшанування Жертв Смоленської Катастрофи.
Завтра, 10 квітня, о 08 годині 41 хв. на знак пошани для Жертв Смоленської Катастрофи в усіх воєводствах буде увімкнено сирени із сигналом «повітряна тривога». – Ми пам’ятаємо про тих, які 12 років тому, бажаючи вшанувати жертви Катинської трагедії, самі заплатили найвищу ціну, – сказав Маріуш Камінський, очільник МВСіА.
10 квітня 2010 р. у катастрофі літака Ту-154М під Смоленськом у Росії загинуло 96 осіб: Президент РП Лех Качинський з Дружиною, державні чиновники високого рангу, командувачі Війська Польського, а також останній Президент РП в екзилі, Ришард Качоровський. Польська делегація летіла на урочистості з нагоди 70. річниці Катинського злочину.
Використання сирен із сигналом «повітряна тривога»
Завдання, сенсом якого є попередження і пересторога людей, виконує кожен керівник цивільної оборони на підпорядкованій йому території. На воєводському рівні це воєвода, у повіті – староста, у місті – мер або бургомістр, а у ґміні – війт. Сигнальні сирени є елементом системи виявлення й оповіщення.
10 квітня ц. р. о 8:41, відповідно до існуючих правил, буде увімкнено безперервний сигнал «повітряна тривога». Мешканці Польщі не повинні виконувати жодних дій, не треба лякатися чи бігти куди-небудь. Інформацію про увімкнення сирен передано мешканцям Польщі із випередженням у 24 години. Це проводиться також із використанням Регіональної системи попередження(РСП).
___________________
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze