We wtorek, 12 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Załogowych Lotów Kosmicznych, Fundacja zaprasza każdego zainteresowanego na wieczorne obserwacje nieba. Tradycyjnie, spotkanie odbędzie się na Polach Marsowych na Osiedlu Dobrzec.
- W ramach Miesiąca z Astronomią zapraszamy mieszkańców Kalisza i okolic na wspólne obserwacje nieba. Gwiazdozbiory nieba zimowego, Księżyc i sztuczne satelity zaobserwujemy okiem nieuzbrojonym oraz przez teleskopy. Zobaczymy zachodzącego Syriusza - najjaśniejszą gwiazdę na niebie oraz wschodzącą Wegę - najjaśniejszą na niebie letnim. Pokażemy, jak szukać zodiakalne gwiazdozbiory Bliźniąt i Lwa. Przeprowadzimy też polowanie na satelity" – informuje Radosław Pior z Fundacji Karola Malaperta
12 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. Tego dnia upamiętniamy rocznicę pierwszego załogowego lotu kosmicznego oraz pierwszego startu wahadłowca. Aktualnie w przestrzeni kosmicznej przebywa 14 astronautów, 11 z nich znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a trójka na Chińskiej Stacji Kosmicznej.
,,Miesiąc z astronomią” rozpoczął się 21 marca przed kaliskim ratuszem. Wówczas uczestnicy mogli obserwować Słońce przez przystosowane do tego celu teleskopy. W ramach ogólnoświatowego Eksperymentu Eratostenesa, zmierzyli także średnicę kuli ziemskiej.
W kolejnych dniach w ramach wykładu z historii astronomii członkowie Fundacji przybliżyli wszystkim znane postacie astronomiczne: Klaudiusza Ptolemeusza i Karola Malaperta. Wykład miał charakter interaktywny i odbył się w Akceleratorze Kultury przy ulicy Nowy Świat 2a. Kolejne działania to prelekcje na temat wielkiego wybuchu a także budowanie rakiet szkolnych.
Ostatnie wydarzenie w ramach ,,Miesiąca z astronomią’’ będzie 28 kwietnia. Wtedy na zakończenie odbędzie się wycieczka na Koniec Świata, wspólne ognisko, obserwacja nieba i testy lotów rakiet szkolnych.
Fundacja Karola Malaperta została powołana celem upamiętnienia osoby Karola Malaperta: flamandzkiego Jezuity, który w 1613 roku przywiózł do Kalisza lunety. Kalisz stał się tym samym miejscem badań astronomicznych, pierwszym na ziemiach polskich obserwatorium astronomicznym.
Karol Malapert, wraz ze swoimi współpracownikami, zasłużył się dla rozwoju astronomii pierwszymi udokumentowanymi obserwacjami powierzchni Słońca oraz znanym na całym świecie nowatorskim systemem montażu lunet.
Napisz komentarz
Komentarze