Dwa lata temu, w szczycie pierwszej fali Covidu kościoły praktycznie były zamknięte. Wielkanocne nabożeństwa można było oglądać online, a święcenie pokarmów, jeśli odbywało się w ogóle, to w niektórych parafiach tylko w tzw. systemie domowym. Kapłan przychodził z posługą do domu wiernych. Często całe wsie organizowały się, wystawiały święconki przed domy, a ksiądz święcił je, jadąc drogą przez wieś.
Mniejsze restrykcje panowały już w roku ubiegłym, ale i tak poprzednia Wielkanoc daleka była od normalności. Pokarmy święcono przed świątyniami. Obowiązkowe były oczywiście maseczki. W tym roku z tym koniec.
W związku ze zmianami w obostrzeniach epidemicznych na terenie naszego kraju, zostają zniesione wszystkie ograniczenia dotyczące sprawowania funkcji liturgicznych. Odwołanie dotychczasowych zarządzeń i ograniczeń nie wyklucza możliwości zachowania środków ostrożności adekwatnych do aktualnej sytuacji epidemicznej w parafii. Wiernym należy umożliwić, jeśli o to proszą, przyjmowanie Komunii Świętej do ust lub na rękę. Zachęcamy do zachowania zwyczaju dezynfekcji dłoni przed udzielaniem Komunii Świętej. Prosimy o uszanowanie tych wiernych, którzy nadal chcą nosić maseczki. – czytamy w komunikacie Diecezji Kaliskiej.
I tak kaliskie parafie przygotowują się do celebracji Triduum Paschalnego w trybie zwyczajnym.
W parafii św. Józefa w Wielką Sobotę pokarmy na stół wielkanocny będą święcone od 8:30 do 14:00 co pół godziny. Dodatkowo na osiedlu Rajsków przy figurze Matki Bożej o 9:00.
W kościele św. Gotarda przy ul. Częstochowskiej święcenia odbywać się będą co 30 minut od 9:00 do 15:00, a dodatkowo w kaplicy w Piwonicach o 10:00, na Lisie o 10:30, na Stawkach o 11:00 i w kościele św. Wojciecha na Zawodziu o 16:00.
W kościele przy ul. Polnej ze święconkami można przychodzić od 9:00 do 16:00, również co pół godziny, godzinę dłużej święcenie pokarmów odbywać się będzie w kościele przy ul. Asnyka dla wiernych Parafii Miłosierdzia Bożego.
A w parafii pw. św. Jana Pawła II koszyczek wielkanocny możemy przynieść od 9:00 do 15:00.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze