Jednym z wielu problemów, z jakimi wiąże się utrzymanie dróg i porządku, jest kwestia usuwania zwłok zwierzęcych lub rannych zwierząt. Podstawowym pytaniem, który się z tym wiąże jest to, kto jest za to odpowiedzialny.
Problem zabierania zwłok zwierzęcych z terenu miasta Kalisza poruszył radny Piotr Mroziński. Skierował on zapytanie w formie interpelacji do prezydenta Krystiana Kinastowskiego, dotyczące procedury postępowania ze zwłokami zwierząt.
,,Widok tych zwierząt, które najczęściej giną w wypadkach komunikacyjnych, delikatnie mówiąc jest bardzo przykry. Nie chciałbym wyolbrzymiać tego problemu, bo być może w skali wszystkich takich zdarzeń jest to problem jednostkowy. Nie znam jednak statystyk wypadkowych, więc trudno mi oszacować skale tego problemu’’- można przeczytać w interpelacji radnego Piotra Mrozińskiego
Radny twierdzi, że dostaje zgłoszenia, że zdarzają się przypadki, gdzie martwe zwierzęta są zabierane po dość długim czasie oczekiwania.
- ,,W mojej ocenie procedura dokonywania zgłoszeń odbioru zwłok zwierzęcych jest bardzo uproszczona. Zgłoszenia przyjmowane przez Straż Miejską Kalisza jak i pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska są niezwłocznie przekazywane telefonicznie Ochotniczej Straży Pożarnej, która podejmuje działania mające na celu usunięcie zwłok najszybciej jak to jest możliwe’’ – odpowiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza
W odpowiedzi na interpelacje, prezydent poinformował, że zgłoszenia martwych zwierząt znalezionych w granicy Miasta Kalisza, co do których nie można ustalić właściciela, należy zgłaszać do
a) Straży Miejskiej Kalisza
nr tel. 62 764 69 00 lub 986 (bezpłatny) – dyżur całodobowy
b) Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza
nr tel. 62 765 44 07 lub 62 765 44 04 - od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 do 15:30
Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia przez Straż Miejską oraz pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zwłoki są odbierane przez Ochotniczą Straż Pożarną Sulisławice.
Zwłoki zwierząt, które są zgłaszane do OSP pochodzą najczęściej z wypadków drogowych. Przeważnie są to zwierzęta domowe takie jak psy czy koty, ale również dzikie jak sarny, dziki i gołębie. Ich powypadkowy stan to często nieprzyjemny widok, wówczas nie są prowadzone czynności zmierzające do ustalenia właściciela.
Działania strażaków są realizowane nie później niż 24 godziny od zgłoszenia. Wszystko zależy od możliwości wyjazdu w teren jednostki, jednak Prezydent podkreśla, że zadania dotyczące odbioru martwych zwierząt wykonują niezwłocznie.
W tej kwestii apeluje również policja. Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim służby. Nie należy także lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
________________
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze