Kiedy skóra jest sucha i zmieniona zapalnie, co jest charakterystyczne dla skóry dotkniętej łuszczycą, traci swoją funkcję bariery ochronnej. To zaburzenie bariery skórnej prowadzi z kolei do stymulacji uwalniania kolejnych mediatorów prozapalnych, tworząc błędne koło. Dlatego też pielęgnacja skóry w przypadku łuszczycy jest niezbędnym uzupełnieniem leczenia zaleconego przez dermatologa, aby zminimalizować objawy i zapobiec zaostrzeniu choroby.
Co robić i czego nie robić, gdy swędzi łuszczyca
Najlepszym sposobem radzenia sobie z łuszczycą jest łagodne postępowanie. Unikaj pokusy pocierania zmian, co może je tylko jeszcze bardziej podrażnić i pogorszyć ich stan. Kąpiel w bardzo gorącej wodzie lub używanie środków myjących o właściwościach ściernych może również spowodować zaostrzenie łuszczycy.
Stres może powodować dalsze nasilenie łuszczycy, dlatego unikaj stresujących sytuacji, jeśli tylko możesz, i podejmij dodatkowe kroki, aby zadbać o siebie, np. dobrze się odżywiaj, ćwicz i wysypiaj się. Jeśli nie możesz uniknąć stresu, spróbuj medytacji lub jogi. Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy w leczeniu łuszczycy jest to, że lek lub terapia, która działa dobrze u jednej osoby, może nie działać wcale u innej.
Znalezienie odpowiedniej kombinacji terapii, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Spotkaj się z dermatologiem, który specjalizuje się w leczeniu łuszczycy. Będzie on znał najnowsze osiągnięcia w zakresie planu leczenia. Możesz omówić z lekarzem szczegóły swojej choroby, w tym, kiedy po raz pierwszy zauważyłeś u siebie łuszczycę, jakie są objawy, sytuacje, które wydają się pogarszać stan łuszczycy oraz sposoby leczenia.
Istotne wskazówki
Jest bardzo prawdopodobne, że przy łuszczycy Twoja skóra może być bardziej sucha, dlatego pamiętaj o jej nawilżaniu. Po kąpieli lub prysznicu należy zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia, nakładając na nią obfitą ilość kremu nawilżającego lub olejku. Zmiany łuszczycowe często zmniejszają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Chociaż opalanie nie jest zalecane ze względu na ryzyko zachorowania na raka skóry, może być pomocne dla osób z łuszczycą.
Sztuką jest upewnienie się, że naświetlane są tylko miejsca dotknięte łuszczycą. Oczywiście należy ograniczyć czas przebywania na słońcu do 15 minut i unikać poparzeń słonecznych, które mogą tylko pogorszyć sytuację. Ciepła (nie gorąca) kąpiel przez 15 minut może pomóc rozluźnić ciało oraz zmniejszyć swędzenie i stan zapalny. Walka z łuszczycą to długotrwały proces, dlatego tak ważna jest systematyczność.
Dowiedz się więcej na https://www.centrumluszczycy.pl/
Napisz komentarz
Komentarze