Oddalony od Kalisza o około 16 km Gołuchów to atrakcyjne miejsce do relaksu. Ośrodek Kultury Leśnej, pokazowa zagroda żubrów, Zamek Czartoryskich (obecnie zamknięty ze względu na remont), plaża i kąpielisko czy największy w Wielkopolsce głaz narzutowy… Blisko mamy naprawdę ciekawy cel spacerów i wycieczek. Wielu kaliszan odwiedzałaby Gołuchów częściej, gdyby kursowały do niego autobusy KLA. I o uruchomienie takiej linii, w sezonie wakacyjnym, zawnioskowała radna Elżbieta Dębska z Prawa i Sprawiedliwości.
W imieniu Mieszkańców zgłaszających taką potrzebę, bardzo proszę o uruchomienie w okresie od 15 czerwca do 15 września połączenia autobusowego na trasie Kalisz-Gołuchów:
- kursy Kalisz - Gołuchów - w godzinach dopołudniowych i południowych
- kursy Gołuchów - Kalisz - w godzinach popołudniowo - wieczornych
Uzasadnienie:
Gołuchów - dla Mieszkańców Kalisza jest bliskim i zarazem bogatym miejscem rekreacyjnym i turystycznym - możliwość korzystania z jeziora (do kąpieli i sportów wodnych), plaża, las, park, możliwość zwiedzania Zamku itp.
Szczególnie w okresie letnim, warto wykorzystywać takie walory, dla poprawy kondycji -zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Treść interpelacji wynika z tego, że nie każdy może korzystać z własnego środka transportu, z różnych powodów. Razem z Mieszkańcami wyrażam nadzieję, że Pan Prezydent odniesie się pozytywnie do tej prośby – napisała radna.
Ponad 10 lat temu takie połączenie było realizowane stale. Jak podaje wikipedia - do 1 maja 2011 transport miejski do Gołuchowa obsługiwały Kaliskie Linie Autobusowe, z linią w kierunku Pleszewa.
Czy taka linia, choćby w sezonie letnim, będzie opłacalna? To będą teraz analizować miejskie służby.
A jeśli zdrowie na to pozwala - warto wybrać się na dwóch kółkach do Gołuchowa. Oto trasa opracowana przez Grażynę Adamin z Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista” PTTK.
Trasa o długości ok. 39 km. Gołuchów – wieś gminna w powiecie pleszewskim, położona 14 km od Kalisza nad rzeczka Ciemna. Pierwsza wzmianka z 1309 r. Początkowo wieś Toporczyków, później aż do roku 1507 gniazdo rodu Wieniawa – Gołuchowskich. Następnie własność Leszczyńskich. Od roku 1856 majątek Jana Działyńskiego z Kórnika, a następnie jego żony, Izabeli z Czartoryskich. Obecnie ośrodek krajoznawczo – wypoczynkowy o znaczeniu ogólnopolskim nad Zalewem Gołuchowskim.
- 0,0 km Początek trasy ul. Wodna (ZS Zawodowych nr 2 im. Janka Bytnara „ Rudego” ). Jedziemy prawym brzegiem Prosny.
- 0,9 km Dojazd do ul. Stanczukowskiego. Skręcamy w prawo.
- 1,3 km Skrzyżowanie. Skręcamy w lewo (ul. Złota).
- 2,2 km Po lewej Seminarium Duchowne, skręt w prawo (ul. Bażancia) i po 400 m w lewo. Jedziemy wzdłuż Kanału Bernardyńskiego.
- 3,2 km Warszówka. Tu czeka nas długi podjazd. Szlak zielony Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej biegnący przez Gołuchów.
- 5,7 km Pruszków. Jedziemy prosto droga betonową.
- 7,6 km Zagorzyn. Skrzyżowanie Piotrów – Pleszew. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy most w Dojutrowie (pradolina Prosny).
- 10,1 km Popówek. Długi stromy podjazd ok. 1 km. Za kapliczka skręcamy w prawo.
- 12,3 km Macew. Skręt w lewo, po 700 m w prawo.
- 15,3 km Jedlec. Skręcamy w prawo (zabytkowy kościół). Szlak TTR biegnie prosto.
- 16,5 km Za kościołem skręt w lewo. Jedziemy główną drogą asfaltową.
- 17,8 km Skrzyżowanie. Skręcamy w lewo. Za pomnikiem ofiar II wojny skręt w prawo (żółty i zielony szlak rowerowy).
- 19,2 km Gołuchów. Skręcamy w prawo (ul. Biberona). Po 100 m skręt w lewo (ul. Jarmickiego).
- 19,7 km Skręt w prawo (ul. Borowskiego), po 400 m w lewo, docieramy do parku gołuchowskiego. Regulamin parku zabrania jazdy na rowerze. Opuszczamy park bramą główną. Skręcamy w lewo, skrzyżowanie Kalisz – Poznań. Ponowny skręt w lewo (ścieżka rowerowa).
- 22,0 km Jedziemy prosto, droga w prawo prowadzi nad zalew gołuchowski.
- 22,8 km Skręcamy w prawo. Drogą leśną (1,4 km) jedziemy do kamienia św. Jadwigi. Wracamy na ścieżkę rowerową.
- 27,7 km Kuchary. Nadal jedziemy prosto.
- 31,6 km Kościelna Wieś. Skrzyżowanie, po lewej kościół i dwór. Jedziemy prosto.
- 32,8 km Skrzyżowanie. Po prawej stronie w polu kurhan. Jedziemy prosto (ul. Poligonowa).
- 34,0 km Po lewej stronie bunkier z okresu II wojny, po 200 m skręt w lewo (ul. Poligonowa).
- 35,6 km Cmentarz komunalny (ul. Poznańska). Skręcamy w prawo (ścieżka rowerowa po lewej stronie drogi).
- 37,5 km Rondo Solidarności. Skręt w lewo. Jedziemy w dół i za mostem na Prośnie skręt w prawo (ul. Wodna).
- 39,0 km ZS Zawodowych nr 2. Koniec trasy.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze