Umożliwia to uczestnikom obrotu giełdowego na podjęcie kluczowej decyzji o zakupie bądź ewentualnej sprzedaży wybranego waloru. Dzięki temu zmniejsza się niebezpieczeństwo danej inwestycji.
Czym jest akcja?
Według definicji opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny jest to jeden z walorów zapewniający akcjonariuszowi prawo do uczestnictwa w spółce akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej w charakterze majątkowym i niemajątkowym. Oznacza to, że posiadający akcje jest współwłaścicielem majątku.
Metody wyceny akcji:
Technik wykorzystywanych podczas wyceny akcji jest wiele. Natomiast w przytoczonym artykule skupimy się na wykorzystaniu tzw. metod fundamentalnych wyceny – opartych na prognozowaniu przyszłych dochodów spółek. Pomijamy sposoby podejmowania decyzji inwestycyjnych opartych na analizie technicznej. Na podstawie wszystkich naszych założeń wyróżniamy:
- Metody dochodowe wyceny – Opierają się na teorii finansów, która wskazuje, że wartość mechanizmu finansowego jest równa sumie zdyskontowanych, przyszłych przepływów pieniężnych (dywidend) jakich oczekuje posiadacz. (Jednorazowa wypłata, otrzymywane środki pieniężne do konkretnego roku lub nieskończone przychody);
- Wycena oparta na mnożnikach porównawczych – Bazuje na przeświadczeniu, że najlepszym źródłem do wyceny spółki jest sam rynek. Podczas tej metody porównywana jest grupa podobnych spółek, następnie obliczane są dla nich wskaźniki i na ich podstawie wyceniana jest akcja. Rodzaje wykorzystywanych wskaźników:
- P/E (Price/Earnings ratio) – cena rynkowa jednej akcji/zysk netto przypadający. Do obliczenia wartości można zastosować wartość zysku na akcji (EPS) z ostatniego sprawozdania finansowego.
- P/BV – Mnożnik cena/wartość księgowa.
- P/Sales – Cena/przychody ze sprzedaży.
- EV/EBITDA – Wartość zainwestowanego kapitału/zysk operacyjny powiększony o amortyzację.
- EV/Sales – Wartość zainwestowanego kapitału/przychody ze sprzedaży.
- Metoda zdyskontowanych zysków rezydualnych – Polega na oszacowaniu przyszłych zysków rezydualnych generowanych przez spółkę, które następnie są dyskontowane przy wykorzystaniu kosztu kapitału własnego.
Metod wycen akcji jest mnóstwo, a tą którą wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji, wiedzy i doświadczenia na rynku giełdowym. Dobry inwestor również ma świadomość, że jest to niewystarczające i przy zakupie udziałów w spółce należy również kierować się innymi czynnikami wpływającymi na inwestycję w przyszłości.
Żródła: stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/3,pojecie.html
Karol Marek Klimczak, Wycena akcji a sprawozdawczość finansowa, wydawnictwo poltext, Warszawa 2014, 1.4 Metody wyceny akcji
Napisz komentarz
Komentarze