Kaliska Komenda na ten moment posiada 7 psów policyjnych, w tym 4 patrolowo-tropiące, 2 wykrywające substancje odurzające i 1 specjalizujący się w wykrywaniu materiałów wybuchowych. Wkrótce i w gronie psich funkcjonariuszy znajdzie się Rukola.
Obecnie Rukola wraz ze swoim przewodnikiem st. sierż. Mateuszem Skorzybótem jest na kursie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wspólną służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Kaliszu rozpoczną za 4 miesiące. Rukola to młody owczarek belgijski.
Jak można przeczytać na stronie zwierzaki.pl, w zakładce ,,psy policyjne’’, owczarki belgijskie są mniej popularne od niemieckich, jednak też pożądane w policji. To aktywne i bardzo wytrwałe psy. Jednocześnie bywają one trudne w szkoleniu. Potrzeba im cierpliwego, doświadczonego przewodnika, który rozumie ich charakter i możliwości fizyczne i umysłowe. Praca nad odpowiednim wyszkoleniem tego psa jednak się opłaca, ponieważ owczarki belgijskie są niezwykle zwinne, szybkie i silne. Właściwie prowadzone doskonale nadają się do pracy w policji.
Psy do pracy w służbie dobierane są w Zakładzie Kynologii Policyjnej, w miejscowości Sułkowice. Jest to jedyny taki ośrodek, który szkoli psy do pracy z policją. Nie każdy zwierzak jednak nadaje się do takiej pracy. Przede wszystkim nie może bać się głośnych dźwięków, ciemności, jazdy samochodami i pociągami. Ważne jest także to, by nie był agresywny w stosunku do ludzi, ponieważ wiele akcji odbywa się w domach, gdzie przebywają małe dzieci lub w samochodach. Zanim jednak rozpoczną się szkolenia, najważniejsze jest, by taki pies nawiązał relację ze swoim opiekunem. Przewodnik musi poświęcić mu dużo uwagi, codziennie zabierać na długie spacery. Kluczowa jest także zabawa, która z biegiem czasu jest podstawą szkoleń.
- W okresie szkoleniowym uczymy psa posłuszeństwa, czyli wstawania, siadania, pokonywania przeszkód. W międzyczasie są wprowadzane zapachy poszczególnych narkotyków. Pies na początku szuka swojego ulubionego zapachu, czyli zapachu piłeczki. Taką piłeczkę chowamy w różnych miejscach, pies znajduje ją, a później z taką piłeczką kojarzony jest zapach narkotyków. Podkładane są one w taki sposób, by pies poznał stopniowo wszystkie zapachy narkotyków – relacjonuje Komenda Miejska Policji w Kaliszu
Nauka jest jednak czasochłonna. Kurs trwa około 5 miesięcy, a praca wymaga ciągłej systematyczności. Pies nie będzie zawsze pamiętał danych zapachów, więc później, po skończonej nauce, raz w tygodniu jest tzw. dzień szkoleniowy na doskonalenie sprawności psów.
Pies policyjny i przewodnik muszą tworzyć razem zgraną drużynę. By tak było, niezbędna jest silna relacja. Przewodnik musi być pewien swojego podopiecznego i tego, że ten jest mu wierny. Relacja musi być zrównoważona. Pies musi znać granice i wiedzieć kiedy jest pora na zabawę, a kiedy jest w pracy.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze