Strategia rozwoju Kalisza do 2030 roku to obszerny dokument, w którym znajdziemy analizę stanu obecnego miasta i wnioski na temat tego, co powinno się wydarzyć, by poprawić jakość życia mieszkańców. Jest też analiza zagrożeń, które mogą pchnąć Kalisz w dalszą degradację i osłabienie jego znaczenia.
Kalisz znajduje się pomiędzy dużymi metropoliami Jak Łódź, Poznań, Wrocław. Ten fakt jest i szansą, i zagrożeniem. Z jednej strony większe miasta wysysają z Kalisza zdolnych młodych ludzi, kuszonych dobrą ofertą studiów i perspektywy pracy, z drugiej zaś bliskość do tych miast przy równocześnie niskich kosztach utrzymania firm w Kaliszu może ściągać do nas nowych inwestorów.
Twórcy strategii wśród minusów naszego miasta wymieniają brak obwodnicy, wysokie ceny mieszkań, niedostosowanie kierunków studiów kaliskich uczelni (ale sam fakt, że stajemy się ośrodkiem akademickim jest w kolumnie z plusami) czy niski poziom zaangażowania społecznego mieszkańców i spadająca aktywność kaliskich organizacji pozarządowych.
Zaangażowanie mieszkańców
Jeśli chodzi o zaangażowanie mieszkańców czy tzw. aktywistów miejskich, i to już spostrzeżenie naszej redakcji, a nie uwagi ze strategii, to skupia się ona stale na podobnych tematach, o ile w ogóle ta aktywność występuje. Co roku latem wraca temat zieleni w mieście, dochodzi nawet do protestów, powtarzają się akcje typu „sprzątamy rzekę”. Wąskie grupy społeczne specjalizują się np. w cyklicznych protestach przed sądem przy al. Wolności. Popularna jest aktywność ws. tematów ideologicznych. Zainteresowanie polityków czy społeczników jest praktycznie żadne w tematach, które są strategiczne dla miasta, niezależnie od ideologii: obwodnica miasta, jakość służby zdrowia, jakość lokali komunalnych w mieście. Tutaj próżno o protesty i konferencje.
Lokalny patriotyzm
Wracając jednak do Strategii. Władze Kalisza w tym dokumencie zapowiadają m.in., że będą inicjować większe zaangażowanie mieszkańców we wspólne sprawy miasta, budować lokalny patriotyzm i poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, m.in. tworząc Centrum Aktywności Mieszkańców w pofabrycznych obiektach przy ul. Fabrycznej. Wśród priorytetów wymieniana jest też większa atrakcyjność Kalisza pod względem sportu, rekreacji czy kultury, poprawa bezpieczeństwa, w tym rozbudowa monitoringu i oświetlenia ulicznego. W końcu większa dostępność terenów pod budownictwo mieszkaniowe, efektywne zarządzanie miastem, optymalizacja kosztów świadczenia usług miejskich, podniesienie jakości usług socjalnych, poprawa infrastruktury drogowej i promocja gospodarczej marki miasta.
Te działania z jednej strony mają poprawić jakość życia mieszkańców obecnych, ale i ściągnąć do miasta mieszkańców w przyszłości, m.in. z ościennych gmin i mniejszych miast powiatowych.
- Będziemy kształtować przestrzeń publiczną – w szczególności układ komunikacyjny miasta, tereny mieszkalne i rekreacyjne – w taki sposób, by była przyjazna i funkcjonalna dla wszystkich użytkowników. Zwiększymy atrakcyjność Kalisza dla lokalizacji różnych form biznesu. Nie bez znaczenia będą w tym przypadku działania skierowane na wzmocnienie wysokiego poziomu edukacji oraz szkolenia pracowników – zapowiada Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Cała Strategia dostępna jest TUTAJ. Warto ją przeczytać, a swoimi uwagami można podzielić się z urzędnikami.
Pod tym LINKiem pobierzecie formularz konsultacyjny, w którym możecie zgłosić swoje uwagi do Strategii, bo nie jest to już zamknięty dokument. Trwają właśnie konsultacje w tej sprawie.
A 13 września o 17:00 w Akceleratorze Kultury przy ul. Nowy Świat 2a odbędzie się bezpośrednie spotkanie, w którym każdy mieszkaniec będzie mógł wnieść swoje uwagi ws. przyszłości Kalisza.
A przy okazji, również w Akceleratorze, ale dzień później, tj. 14.09.2022 o 17:30 odbędzie się inne ważne spotkanie dla mieszkańców. W Kaliszu pojawią się przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i zaprezentują cztery warianty linii kolejowej nr 85, która pobiegnie przez Kalisz. Warto tam być, zapoznać się z dokumentami, na które mamy jeszcze wpływ.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze