Zainteresowanie konferencją przerosło oczekiwania organizatorów. Spotkanie zaplanowano na 60 osób, a zgłosiło się 120 - głównie właściciele firm z regionu, w mniejszości przedstawiciele instytucji z otoczenia biznesu i jednostek badawczych. Wszyscy chcieli sprawdzić, czy warto i jak skorzystać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. A że unijne programy do łatwych nie należą, trzeba się do nich przygotować ze specjalistą, krok po kroku. - Podstawa to wiedza ogólna na temat programu. I to proponujemy dziś uczestnikom konferencji. W proces ubiegania się o te fundusze trzeba wchodzić systematycznie. Jeżeli ktoś chce się w nie wpakować tak od razu, po prostu się pogubi – mówił Omar Saoudi, Manager Wielkopolskiego Klastra Lotniczego. Konferencję prowadziła Beata Frontczak, doradca biznesowy, zajmująca się pozyskiwaniem dofinansowania dla przedsiębiorstw.
Przedsiębiorcy z regionu wiedzą już, jak bardzo unijne środki pomagają w rozwoju firmy. Motywacja do wzięcia udziału w konkursie na pozyskanie wsparcia, jest duża. - Nie jest to łatwy program i na pewno pozyskanie tych środków jest dość trudne, ale warto z nich skorzystać, bo to jest olbrzymia szansa – uważa Marek Antczak, właściciel firmy budowlanej.
- Nie należy marnować żadnej szansy na pozyskanie pieniędzy unijnych. Trzeba iść w automatyzację. To z kolei powoduje, że potrzebujemy coraz mniejszy zasób ludzi. Automatyzacja to dla nas przyszłość – uważa Sławomir Kułton, właściciel firmy transportowej.
Automatyzacja i innowacyjne rozwiązania nie wszędzie wykluczają zmniejszanie zatrudnienia. Bardzo często oznaczają wyższą jakość pracy. Producent części do silników lotniczych, kanadyjska spółka Pratt&Whitney Kalisz rozpoczęła właśnie budowę nowej hali. Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2016 roku. Produkowane tam będą komponenty do silnika nowej generacji.
W ciągu najbliższych 5 lat firma zainwestuje w naszym mieście gigantyczne pieniądze – w sumie 60 milionów dolarów. Powstaną też nowe miejsca pracy związane z branżą lotniczą. - Będziemy szukać dobrze przygotowanych, wykształconych pracowników, otwartych na wyzwania. Chcemy, aby to była praca dla pokoleń, bo taka jest żywotność silnika lotniczego i produktów lotniczych. Trudno jest mi dziś zdefiniować, jakiego rzędu to będzie wzrost miejsc pracy. Na pewno więcej niż 200 – mówi Bogdan Zmyślony, prezes Pratt&Whitney Kalisz.
Pierwszy konkurs w ramach POIR zostanie ogłoszony już na początku kwietnia. Zatem najwyższy już czas przygotowywać projekt i wniosek. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój zakłada wsparcie dla Polski na poziomie 8,61 mld euro. Pozostaje trzymać kciuki za przedsiębiorców z regionu, by ich innowacyjne pomysły otrzymały unijne wsparcie.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze