Pierwsze zatrzymania w tej sprawie dokonano już w kwietniu br. Wtedy łódzcy i wielkopolscy policjanci zatrzymali 8 oszustów w wieku od 19 do 29 lat, najstarsza w tej grupie była kobieta. Kolejne miesiące to kolejne areszty, zatrzymano również obywatela Rosji. A7 listopada aresztowano kolejne 5 osób. Grupa w okresie od września 2021 do sierpnia 2022 metodami na wnuczka i policjanta oszukiwali seniorów w całym kraju. Do tego typu oszustów dochodziło w Kaliszu, Płońsku, Ostrołęce, Toruniu, Warszawie i innych miastach Polski. Jednorazowo oszuści wyłudzali od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
W grupie obowiązywał podział ról. Były osoby, które z wynajętych mieszkań wykonywały połączenia na telefony stacjonarne do seniorów. Podczas rozmowy podawały się np. za pracownika poczty lub kuriera, który mam problem z doręczeniem przesyłki po to, aby uzyskać adres starszej osoby. Po takim pierwszym kroku następował szybko kolejny. Do seniora dzwonił fałszywy policjant, który twierdził, że rozpracowuje szajkę oszustów i aby ich zatrzymać na gorącym uczynku, potrzebna jest współpraca seniora. Polegać ona miała na przekazaniu przestępcy gotówki, czasem karty bankomatowej wraz z PIN-em tylko po to, aby rzekomi policjanci mogli zatrzymać złoczyńcę na gorącym uczynku. Niestety po wszystkim znikały pieniądze, kontakt z podszywającymi się za policjantów oszustami i nadzieja na odzyskanie gotówki. – informuje łódzka policja.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją sądu na wniosek prokuratury wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Za Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Nie bądźmy łatwowierni, zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na funkcjonariuszy, pracowników różnych placówek, czy różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Przestępcy wykorzystują różne metody i socjotechniki, aby uzyskać swój cel. Ofiarami stają się najczęściej seniorzy. PAMIĘTAJMY! Funkcjonariusze nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie żądają pieniędzy, ani danych niezbędnych do logowania na koncie bankowym.
Zanim pochopnie podejmiemy jakąś decyzję, zakończmy taką rozmowę i dajmy sobie czas na zastanowienie. Skontaktujmy się z prawdziwymi policjantami, również z rodziną, sąsiadami, powiedzmy im o zaistniałej sytuacji. Nie spieszmy się w podejmowaniu decyzji. Pamiętajmy, że oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia co do wiarygodności rozmówcy. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić, dzwoniąc na telefon alarmowy 112.
Napisz komentarz
Komentarze