Odchudzanie, a przemyślana redukcja - co je łączy a co dzieli?
Zarówno "odchudzanie", kojarzone z prasą kolorową, jak również redukcja tkanki tłuszczowej, brzmiąca nieco bardziej profesjonalnie, opierają się o utratę kilogramów i zmniejszenie wskazań wagi. Jednakże podczas procesu odchudzania zazwyczaj nie baczy się zbytnio na to jakie komponenty sylwetki tracimy - ważny jest wynik przedstawiony na wadze lub konkretny ciuch w który planujemy się "zmieścić'. W efekcie często stosujemy nieprzemyślane, restrykcyjne rozwiązania żywieniowe i wiele rozmaitych środków mających przyspieszyć proces utraty kilogramów, jak np. środki zwiększające ilość oddawanego moczu, mogące powodować odwodnienie.
Planując redukcję tkanki tłuszczowej priorytetem jest ograniczenie zasobów tłuszczu, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie wysokiego poziomu tkanki mięśniowej, co w efekcie daje dużo smuklejszą, a jednocześnie bardziej "usportowioną" i "fit" sylwetkę niż w przypadku odchudzania.
Podstawa utraty kilogramów
Niezależnie od priorytetu i obranej drogi (pomijając krótkotrwałe i, mówiąc szczerze, nieskuteczne odwadnianie) - utrata jakichkolwiek komponentów masy ciała wynika z deficytu kalorycznego, a więc z przyjmowania mniejszej ilości kalorii niż wynosi dobowe zużycie/zapotrzebowanie wynikłe z funkcjonowania ustroju i wydatków powodowanych codziennym funkcjonowaniem, w tym wysiłkiem treningowym.
Jak działać by stracić tłuszcz, a nie utracić mięśni?
Podstawową taktyką pozwalającą zachować sporo masy mięśniowej jest trzymanie się prostych założeń:
- odpowiednio wysoka podaż białka (jak u sportowców)
- nieprzesadny deficyt kaloryczny (nie głodzimy się)
- włączenie treningu siłowego
- warto rozważyć suplementację kreatyną (najlepiej monohydratem kreatyny)
Czy spalacze tłuszczu działają? Jaki suplement wybrać?
Odżywki i suplementy diety to ogromny wybór rozmaitych substancji - od aminokwasów, poprzez odżywki białkowe, substancje mające pomóc się nawodnić, dostarczyć witamin i składników mineralnych, czy maksymalizować wydolność kobiet i mężczyzn. Składy i przeznaczenie bywają bardzo różne, nas najbardziej jednak interesuje półka "spalaczy tłuszczu" - czy warto sięgnąć po fat burnery?
Podstawowym pytaniem jakie musisz sobie zadać to czy wszystkie "podstawowe" aspekty są odpowiednio realizowane:
- czy Twoja dieta generuje deficyt kaloryczny
- czy treningi są odpowiednio dobrane, a Twoje zaangażowanie wystarczające
- czy odpowiednio się regenerujesz i przeznaczasz wystarczającą ilość na sen
Jeśli tak - dopiero wtedy możesz rozważyć bardziej zaawansowane działania, czyli suplementację. Spalacze nie pozwolą zrezygnować z kręcenia cardio, ale mogą odrobinę pomóc w zrzuceniu tłuszczu. Jednym z sensowniejszych rozwiązań są suplementy i odżywki oparte o kofeinę i/lub substancje pobudzające termogenezę (utratę części energii poprzez podniesienie temperatury ciała), jak np. kapsaicyna i piperyna, ale także ekstrakt z imbiru. Nim sięgniesz na półkę sklepową warto sprawdzić skład paczki kapsułek czy popularnego shota, jego wartości odżywcze i rozważyć zastosowanie. Pamiętaj, że nie zawsze produkt polecany w reklamach to najlepsze co oferuje sklep z odżywkami i suplementami.
Czy spalacze tłuszczu są niezbędne?
Oczywiście, że nie. Mogą, w pewnym, ograniczonym, stopniu, pomóc. Mogą być dodatkową motywacją, mogą minimalnie przyspieszyć metabolizm ale nie "zrobią za Ciebie roboty" i pokładanie w nich nierealnych nadziei nigdy nie będzie rozsądnym rozwiązaniem. Suple traktuj jako dodatek, pewne uromaicenie, motywację i "uprzyjemniacz" procesu redukcji.
Napisz komentarz
Komentarze