Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Kaliszu bez fajerwerków. Są już passé?

Jedni ich nie znoszą. Inni nie wyobrażają sobie bez nich Sylwestra. Fajerwerki. Z roku na rok coraz więcej miast rezygnuje z hucznych pokazów. Powodów jest wiele, w tym roku zwraca się uwagę na wojnę za naszą wschodnią granicą i goszczących w naszej ojczyźnie uchodźców z Ukrainy, dla których wystrzały petard i fajerwerków mocno przypominają o wojennym dramacie.
W Kaliszu bez fajerwerków. Są już passé?

Autor: pixabay - zdjęcie poglądowe

Miasto Kalisz w komunikacie dla mediów nie podaje, dlaczego w tym roku sylwestrowego miejskiego pokazu nie będzie. Inny jest też charakter uczczenia w mieście ostatniego dnia roku. Tym razem Miasto postanowiło zorganizować rodzinną imprezę na Złotym Rogu, z wieloma atrakcjami dla dzieci. 

Zapowiadany pokaz sztucznych ogni w ramach zabawy sylwestrowej dla dzieci na Złotym Rogu nie będzie przypominał klasycznych fajerwerków. 31 grudnia rodzice otrzymają zimne ognie i konfetti. Miasto nie planuje użycia wysokich, głośnych fajerwerków. Będzie to bezpieczna impreza dla dzieci. O godz. 18 symbolicznie powitamy Nowy Rok z wykorzystaniem zimnych ogni i konfetti, bez wystrzałów – informuje Biuro Prasowe Ratusza. 

Sylwester dla dzieci rusza o 16:00 i potrwa do 19:00. 

Młodsi i nieco starsi uczestnicy imprezy mogą liczyć na animacje w domku Mikołaja, mini disco, które poprowadzi DJ Sławomir Janelt, upominki, zimne ognie oraz konkursy z nagrodami. Dla chętnych przygotowane zostanie specjalne stanowisko, na którym będzie można pomalować włosy, wykonać diamentowy i metaliczny makijaż oraz kolorowe warkoczyki. Uczestnikom zabawy towarzyszyć będą Barbie i Ken. Zapraszamy! – zachęca Miasto. 

Fajerwerki są passe?

Które miasta również zrezygnowały z wielkich pokazów fajerwerków? Z roku na rok jest ich coraz więcej. Wielu samorządowców wskazuje na przede wszystkim na kwestię zwierząt, bezpieczeństwa, oszczędności i uchodźców z Ukrainy.

- Nie ujmując nic tradycji musimy jednak pamiętać, że od zwyczaju witania Nowego Roku fajerwerkami ważniejszy jest zdrowy rozsądek, a w tych szczególnych czasach również szacunek dla uchodźców - obywateli Ukrainy i mieszkańców Olsztyna, dla których wybuchy środków pirotechnicznych przypominają najkoszmarniejsze momenty wojny z Rosją - pisze w oświadczeniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Miasta, które zrezygnowały z pokazów w tym roku to m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław (już od 2015 roku), Rzeszów, Poznań, Bydgoszcz, Sopot, Kraków czy Tarnów.

Pokazy sztucznych ogni mają swój urok, ale nie jest on wart wszystkich negatywnych konsekwencji kilkuminutowej zabawy. Stowarzyszenia związane z ochroną zwierząt apelują o rozsądek. Fajerwerki to źródło krzywdy dla zwierząt domowych i dzikich. Wystraszone zwierzaki umierają na zawał serca lub giną pod kołami aut. Sylwestra to czas masowych zaginięć zwierząt, które uciekają w popłochu przed nieznanym zagrożeniem. A jeśli kogoś nie obchodzi los zwierząt, to z pewnością zwróci uwagę na argument finansowy. Fajerwerki są okrutnie drogie, co w dobie inflacji dosłownie oznacza wyrzucenie cennych pieniędzy w błoto. Do tego dochodzi również ryzyko uszkodzeń ciała. Sylwestra to także czas wytężonej pracy lekarzy pełniących dyżury na SOR - podaje portal halo Kraków.

Co ciekawe - z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Super Expressu wynika, że Polacy są za zakazem odpalania fajerwerków i petard. Na pytanie "Czy należy zakazać odpalania petard i fajerwerków?" zdecydowanie tak odpowiedział 34 procent osób, raczej tak 21 proc. raczej nie 22 proc., zdecydowanie nie 14 proc.. Zdania nie miało natomiast 9 procent ankietowanych.

Miliony w niebo

Miasta rezygnują, ale przeciętny Kowalski ma do tego prawo. Pamiętajmy, że wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych można używać tylko  31 grudnia oraz 1 stycznia. I wielu nie odstraszają wyższe ceny za tego typu materiały. W tym roku fajerwerki podrożały o 20-30%. 

Jak podaje portal innpoland.pl - z badania przeprowadzonego przez firmę Kantar wynika, że w 2021 r. statystyczny Polak wydał na sztuczne ognie około 131 zł. Roczna sprzedaż w Polsce tego typu materiałów szacowana jest na około 500 mln zł. Wielu wskazuje, że te pieniądze można by wydać bardziej pożytecznie, np. wspierając schroniska dla zwierząt.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych,

należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwracać uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki,

korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, każdorazowo czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne,

nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar,

zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce,

nie odpalajmy petard po spożyciu alkoholu lub środków odurzających oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo,

jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że ten nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, po żadnym pozorem nie odpalajmy produktów uszkodzonych lub po terminie ważności,

fajerwerki używajmy z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, pamiętając o sprzątnięciu wystrzelonych i zużytych produktów,

gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze. Zadzwońmy natychmiast pod numer alarmowy 112.

 

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Jeżeli zapaliła się odzież, ugaś ją przez zdjęcie jej i polanie wodą lub owinięcie palącej się osoby kocem lub kurtką, przewrócenie jej na ziemię i turlanie jej. Nie gaś odzieży gaśnicą.

Jeśli ubranie jest wtopione w ciało, to nie zrywaj go, tylko wytnij ubranie wokół rany.

Jeśli oparzenie jest lekkie, polewaj je czystą wodą o temperaturze ok. 20°C. Rób to od 10 do 20 minut.

Jeżeli oparzenie jest głębokie lub rozległe, schładzaj je za pomocą wilgotnego czystego materiału, np. prześcieradła. Nie polewaj oparzenia wodą.

Nie stosuj żadnych kremów ani maści, nie przekłuwaj pęcherzy.

Zabezpiecz oparzoną część ciała jałowym opatrunkiem lub opatrunkiem hydrożelowym. Nie dotykaj oparzonego miejsca.

W razie silnego bólu podaj leki przeciwbólowe.

Jeśli oparzona jest ręka, zdejmij biżuterię – zanim narastający obrzęk to uniemożliwi.

Pierwsza pomoc w przypadku naderwania lub urwania ręki

Unieś uszkodzoną część ciała powyżej poziomu serca osoby poszkodowanej.

Nałóż kilka warstw jałowej gazy i bandaże, żeby zahamować krwotok.

Przy intensywnym krwawieniu załóż opaskę uciskową powyżej zranionego miejsca. Zapamiętaj czas jej założenia i przekaż tę informację ratownikom.

W razie silnego bólu podaj leki przeciwbólowe.

Pierwsza pomoc przy uszkodzeniu oka

Przemyj oko chłodną i czystą wodą.

Przed przyjazdem pogotowania ratunkowego nie podawaj osobie poszkodowanej niczego doustnie. W przypadku rozległych oparzeń nie zostawiaj jej samej.

Co mówią przepisy

Przepisy kodeksu wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego wprowadzają ograniczenia w używaniu fajerwerków.

W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.

Ograniczenia mogą dotyczyć także określonych stref przestrzeni powietrznej.

Karalne jest posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń i wnoszenie ich na imprezy masowe.

Karalna jest sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WIŚNIA 01.01.2023 19:42
Kalisz bez fajerwerków,oczywiście ,już wszystkie zużyte.

Adam 01.01.2023 18:49
Co to za miasto ze nie ma fajerwerkow.Co ma do tego ukra,oni jak slysza petardy to rzucaja sie na ziemie

Robert 01.01.2023 13:08
Komu taki kit? Wcześniej nie bo zwierzęta,teraz nie bo Ukraina, jutro też nie bo burza i ludzkie grzmotów się boją, a jeśli faktycznie tak jest to dobrze to jest poj...! Przecież ludzie strzelają i tak więc w niczym to nie pomaga.

kaczka 01.01.2023 12:53
Patola, która strzela w sylwestra mogłaby po sobie posprzątać.

Gama 01.01.2023 10:31
Sztuczne ognie,ten huk, a potem mnóstwo smieci to działanie prymitywne. I jak widac z załaczonych opini nie ma absolutnie sluzyc zabawie ,tylko pokazaniu statusu materialnego , bo mnie stać to mogę!! Lub jak ktoś napisał na złosć osobom ktore mają psy i raz w roku następuje rewanż za kupy na chodniku i ujadanie pupili. Tylko winni są właściciele psów a nie zwierzeta ,które trzeba szkolic i po ktorych trzeba sprzatać! Wniosek jest mało wesoły ,brak kultury i empatii dla innych tylko prostactwo i zlosliwosć nawet na przelomie roku!! Życzę życzliwosci, usmiechu i empatii dla ludzi i zwierząt!! Nie mścijmy sie na uchodźcach za to że Ukraina zostala zaatakowana i ciagle trwają tam działania wojenne!

Adam 01.01.2023 10:23
Do cholery. A co to kogo obchodzi w jaki sposób wydam swoje zarobione pieniądze. Mentalność tego narodu jest obrzydliwa. A ja myślę że lepiej by było jakby przeznaczyć wszystkie pieniądze wydawane na fajerwerki na moje prywatne konto. Rozdysponował bym je lepiej!!!

RW 31.12.2022 22:15
Nie passe, ale nie mają pieniędzy na to.

WiciaNaKocie 31.12.2022 17:34
Tak tak zostawcie emisję CO2 dla Jurka owsika!!!on jest eko bo napewno nie ok

Ktoś 31.12.2022 15:38
"Pamiętajmy, że wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych można używać tylko 31 grudnia oraz 1 stycznia." Ciekawe, dlaczego część ludzi strzela już od kilku dni, niezależnie od godziny. Dlaczego zakaz nie jest respektowany?

Ja 01.01.2023 19:55
Co to jest miejsce publiczne przykłady? Są nimi budynki użyteczności publicznej, jak centra handlowe, hole kinowe, dworcowe, hale targowe, muzealne lub inne miejsca. Podobny charakter mają prywatne parkingi czy ogrodzone parki lub ogrody udostępniane publicznie przez właściciela lub zarządcę w określonym czasie. ! Strzelają de....le od kilku dni. Warszawska nawet o czwartej rano kilka dnia przed świętami. ,,Wzgórza Kalisza"- dziś kogoś pogięło. Ludzie opamiętajcie się !

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama