Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Policja na Tik Toku. Czy ta aplikacja jest dla nas bezpieczna?

Czasami jest wesoło i z dystansem, innym razem poważnie. Na pewno w tym miejscu polską policję możemy widzieć w zupełnie innym obliczu niż znamy ich z ulicznych patroli. Policja na Tik Toku. Coraz więcej nawet małych komend zakłada na tej aplikacji swoje profile i całkiem skutecznie zyskuje nowych fanów i dobre zasięgu. Czy to jednak bezpieczne? Jak tiktokową działalność policji pogodzić z coraz częstszymi ostrzeżeniami przed Tik Tokiem?
Policja na Tik Toku. Czy ta aplikacja jest dla nas bezpieczna?

Autor: Tik Tok, policja

Oficjalny profil polskiej policji na Tik Toku obserwuje prawie 400 tysięcy użytkowników tej aplikacji. A filmy tam opublikowane zebrały ponad 5 milionów serduszek! Co oni ram robią? W większości filmiki przedstawiają życie policjantów, jest sporo ciekawostek, kadrów, których próżno szukać na innych platformach, wszystko zmontowane dynamicznie, w rytm skocznej i popularnej muzyki. Takie wymogi tej aplikacji. Ale policja wykorzystuje profil również w swojej pracy. Podawane są tam komunikaty,  informacje prewencyjne, ostrzeżenia. 

Policja trenduje

Tik Tok otwiera przed policją dotarcie do nowej grupy odbiorców: ludzi młodych, chociaż przybywa tam też dojrzałych użytkowników. Aplikacja może faktycznie być skuteczna z szybkim przekazem do odbiorców, bo w przeciwieństwie np. do You Tube na Tik Toku filmiki rozchodzą się błyskawicznie i o wiele prędzej trafiają do tysięcy czy nawet milionów odbiorców. 

W ślad za nowymi trendami i za Komendą Główną Policji idą mniejsze garnizony. W Wielkopolsce działa kilkanaście oficjalnych kont komend powiatowych policji. Taki profil prowadzi KMP Poznań, komendy z Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa czy z Kalisza. 

Konto kaliskiej policji obserwuje ponad 13 tysięcy użytkowników. A jeden z ostatnich filmików dotarł aż do 1,4 miliona odbiorców! Tematyka policyjna jest dość wąskim obszarem, ale mimo to konto „Policja_Kalisz” jest drugim najpopularniejszym po profilu Telewizji Kalisz kontem związanym nazwą i tematyką z tym miastem.

Kto prowadzi policyjne konta i kto decyduje o publikacji treści?


Treści udostępniane przez policjantów na oficjalnych kontach są związane i obrazują codzienną służbę w Policji. Jest to kolejne narzędzie, poprzez które docieramy do większego grona odbiorców.  – informuje nas kom. Maciej Święcichowski z Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu. 


W ostatnich tygodniach pojawiały się w mediach informacje o zaleceniach różnych instytucji do ograniczenia korzystania z tej aplikacji lub całkowitej rezygnacji z Tik Toka. Dotyczy to głównie Stanów Zjednoczonych i państw Europy Zachodniej. Zagrożenia wskazywane przez specjalistów mają być dwa: potencjalna możliwość działalności szpiegowskiej na rzecz Chin i nieodpowiednie- szczególnie dla dzieci – treści.   W Polsce takich zakazów nie ma.

Nie ma żadnych zaleceń do zaprzestania korzystania z tej aplikacji. Żadne treści umieszczane na tiktoku nie zawierają takich danych, których publikacja byłaby niezgodna z obowiązującymi przepisami.   Korzystając z jakiejkolwiek aplikacji, należy dobrze przeczytać politykę prywatności i regulamin, zanim ją zaakceptujemy. Korzystając z popularnych aplikacji społecznościowych wyrażamy zgodę na ich dostęp do naszych zdjęć i filmów. Warto mieć tego świadomość. – mówi nam kom. Święcichowski z KWP Poznań. 

O sprawę Tik Toka w kontekście bezpieczeństwa pytany był kilka dni temu w Polsat News minister cyfryzacji. Jacek Cieszyński powiedział, że Tik Tok stał się elementem konkurencji między dwoma mocarstwami. 

To jest po prostu polityka, widzimy np. że Stany Zjednoczone mają teraz gorsze stosunki z Chinami, no i jednym z efektów jest wypieranie jednego z najpopularniejszych obecnie chińskich produktów konsumenckich jakim jest Tik Tok. To jest aplikacja, która urosła  w ostatnich latach najbardziej ze wszystkich.  Nie dziwi mnie to, że ona budzi zaniepokojenie  - mówił Jacek Cieszyński.

USA mają swoje aplikacje „eksportowe”. W interesie Facebooka, Instagrama czy You Tube nie jest promocja konkurencyjnej aplikacji, w dodatku mocno trendującej i odbierającej starym platformom użytkowników. Z drugiej strony pewne zagrożenie faktycznie istnieje.

   Tik Tokowi udzielamy dostępu do naszych zdjęć, aparatu, czy samo to jak często wchodzimy do tej aplikacji, to już jest bardzo dużo informacji na nasz temat. Te informacje w dużym zbiorze, to mówi o naszym społeczeństwie,  a chiński reżim nakazuje tamtejszym firmom współpracować z chińskim wywiadem. Dodam jeszcze, że Tik Tok w wydaniu dostępnym na Zachodzie w Chinach jest zakazany – wyjaśnia minister Cieszyński. 

 Problem z socialmediami w ogóle jest taki, że wielu użytkowników dobrowolnie, bez specjalnej działalności szpiegów czy wrogich aplikacji udostępnia za dużo informacji o sobie. W przypadku Tik Toka i innych aplikacji zalecamy ostrożność i rozwagę w tym, co publikujemy, co oglądamy i w co uwierzymy. 

Nasza fundacja prowadzi dwa profile na Tik Toku. Profil Telewizji  Kalisz dostępny jest TUTAJ,   a konto projektu Wylogowani. Poznaj swoją naturę można śledzić TUTAJ.  Łącznie oba nasze profile obserwuje ponad 40 tysięcy użytkowników.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama