Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Brunatna woda z kranu w jednej z gmin. Sanepid uspokaja i wyjaśnia

W kilkunastu miejscowościach powiatu pleszewskiego z kranów może płynąć woda o brunatnym zabarwieniu. Czy została czymś skażona? Sanepid uspokaja i wyjaśnia. Zabarwienie wody wynika z wysokiego, tymczasowego stężenia manganu, ale woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze.
Brunatna woda z kranu w jednej z gmin. Sanepid uspokaja i wyjaśnia

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z komunikatem Sanepidu z Pleszewa pogorszenie jakości wody z wodociągu Gizałki dotyczy miejscowości:

 Gizałki, Tomice, Szymanowice, Czołnochów, Ruda Wieczyńska, Obory, Wronów, Toporów, Wierzchy, Świerczyna, Kolonia Obory, Leszczyca, Gizałki Las

Woda płynąca z kranów w tych miejscowościach może mieć obniżone „cechy organoleptyczne”. Spowodowane jest to wysokim stężeniem manganu.

Przekroczenia te nie mają negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, mogą obniżać cechy organoleptyczne wody (powodować zmianę barwy, smaku, brunatne zabarwienie armatury oraz przebarwienie bielizny podczas prania). Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze – informuje Sanepid.

 Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze – informuje Państwowy Inspektorat Sanitarny.

Mangan to pierwiastek powszechnie występujący w wodach podziemnych. Jeśli jego stężenie w wodzie jest wysokie, podczas utleniania, czyli kontaktu wody z powietrzem może występować wytrącanie się tego minerału, w efekcie woda ma ciemne zabarwienie. Mangan w takiej formie nie jest szkodliwy. Niekorzystne dla zdrowia człowieka jest wchłanianie manganu drogą wziewną. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama