Wszyscy doskonale wiedzą, jak ważne jest dzielenie się krwią. Niektóre osoby mają bardzo rzadkie grupy krwi, które są potrzebne żeby ratować innych. Ponad 150 krwiodawców spotkało się kilka dni temu w auli Rektoratu na Akademii Kaliskiej, aby świętować, ale również mobilizować siebie nawzajem do dalszego oddawania krwi.
- Jest to dzień, kiedy tak naprawdę we wszystkich zakątkach świata są organizowane uroczystości żeby uczcić to święto, aby godnie podziękować krwiodawcom, zwiększyć świadomość w społeczeństwie jak ważne jest oddawanie krwi. Jak ważna jest rola osób oddających krew. Również, aby społeczeństwo dowiedziało się, że oddawanie krwi jest bezpieczne, nie ma żadnych zagrożeń. Jedyne zagrożenie jakie jest związane to z nałogiem, ale tym pozytywnym, mianowicie uzależnienie od dzielenia się dobrem - mówiła Małgorzata Tarnawska, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu
Podczas uroczystości, aż 55 osób zostało uhonorowanych najwyższym odznaczeniem ,,Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Przyznawany jest on dla osób, które oddały powyżej 20 litrów krwi.
Z związku z zbliżającymi się wakacjami i wyjazdami stałych krwiodawców, obniża się stan magazynowanej krwi. Bardzo dużo również zależy od uczniów, którzy wyjeżdżają, a to powoduje, że tej krwi jest po prostu mniej. Z tego powodu RCKiK zachęca wszystkich w wieku od 18 – 65 roku życia do oddawania krwinek czerwonych, osoczy czy krwi.
- Powód jest prosty, jeśli nie można wyprodukować takiego leku jak krew to trzeba nią się dzielić. Osoby zdrowe powinny to robić, nie oglądając się wtedy jak ktoś będzie w potrzebie. Jak mogą niech oddają i w razie potrzeby ktoś odda tak samo im – mówił Krzysztof Kierzek, Prezes Rejonowych Oddziałów PCK w Krotoszynie
“Bo tętni w nas dobro” - takie motto łączy wszystkich krwiodawców. Jaki jest aktualnie stan krwi w RCKiK w Kaliszu?
Napisz komentarz
Komentarze