piątek, 11 października 2024 17:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wzruszające spotkanie w ratuszu. Depozyt z Auschwitz wrócił do Kalisza

Po ponad 80 latach należący do kaliszanina, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, zegarek wrócił do jego rodziny. Należał do Władysława Ścieśka z Winiar, został mu odebrany w obozie w Auschwitz. W miniony weekend, w ratuszu, w obecności Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Miasta Kalisza cenna pamiątka została przekazana krewnym kaliszanina.
Wzruszające spotkanie w ratuszu. Depozyt z Auschwitz wrócił do Kalisza

Autor: fot. Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta

Rodzinę odnalazł Włodzimierz Kuba Staszak, który wraz z grupą pasjonatów zajmuje się badaniem i upowszechnianiem wiedzy o dziejach Kalisza. Dzięki współpracy z grupami społeczników już po raz drugi kaliszanie odnaleźli rodzinę osób, których dokumenty i rzeczy osobiste znajdują się w niemieckich archiwach.

Depozyt wrócił do Kalisza za pośrednictwem Arolsen Archives. Przekazano go państwu Zofii i Edwardowi Wójcickim. Niezwykle wzruszające spotkanie w ratuszu było okazją do poznania historii rodziny, wspomnień.

- Władysław Ściesiek był bratem mojego dziadka. Urodził się w 1910 roku. Na początku XX wieku ożenił się z Niemką. Po wybuchu II wojny światowej, odmówił podpisania volkslisty. Tu, w rodzinnym domu, uniknął zatrzymania, uciekając z Winiar na Dolny Śląsk. Niestety tam został aresztowany i - jako więzień polityczny - wywieziony do obozu w Auschwitz. Otrzymał numer 124753. Wraz z innymi rzeczami osobistymi do depozytu trafił jego zegarek – wspomina Zofia Wójcicka. - Moja mama, która niestety już nie żyje, dobrze pamiętała ten zegarek. Wuj kupił go sobie przed wojną. Był osobą zaradną, przedsiębiorczą. Zajmował się handlem.

Losy kaliszanina nie są dobrze znane. Z przesłanych rodzinie dokumentów wynika, że w 1943 roku kaliszanin został przewieziony z Auschwitz do niemieckiego obozu koncentracyjnego Neuengamme w Hamburgu.

Prawdopodobnie przeżył niewolę. Jednak w rodzinne strony nigdy nie wrócił. Jego dalsze losy są nieznane.

- Cieszę się, że mogę być z państwem w tak niezwykłej chwili. Dzięki zaangażowaniu wielu osób dobrej woli udało się odnaleźć i zwrócić depozyt. Dla państwa to cenna rodzinna pamiątka. Dla nas także zapis niezwykłych, tragicznych losów kaliszan. Kolejna dopisana historia. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w poszukiwania krewnych Władysława Ścieśka – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Państwo Zofia i Edward Wójciccy nie wykluczyli, że szwajcarski zegarek Władysława Ścieśka zostanie wypożyczony miastu. Wtedy będzie można go zobaczyć na wystawie o historii Kalisza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kalisz 19.06.2023 20:31
Powiem tak niesamowicie dobra robota bardzo pozytywnych ludzi dążących do sprawiedliwośći , chociażby po latach . Ten zegarek to symbol tragicznychwydarzeń . Dobrze , że są jeszcze wspaniali ludzie którzy podążają ścieżką prawdy .

czytelnik 19.06.2023 20:36
Włodzimierz Kuba Staszak szacun dla Pana.

Włodzimierz Staszak 19.06.2023 22:28
Dziękuję,ale to praca wielu osób związanych z Fundacją Ocalić od Zapomnienia.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kaliszankaTreść komentarza: jak się rozpędzą w tych wymianach , to niedługo Polaków będą wymieniać na Niemców , bo Polacy mniej wygodni ---- niedoczekanie wasze !!!Data dodania komentarza: 11.10.2024, 16:54Źródło komentarza: Jest NOWY dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w KaliszuAutor komentarza: JaTreść komentarza: Najlepiej będzie zeby kdp niezatrzymywala sie tylko pedzila do przodu idiotyzm kolej dla wybranych budowa koszt miliardyData dodania komentarza: 11.10.2024, 15:04Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-PoznańAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Szybka kolej ma się nijak do rozwoju Kalisza . To tylko taka ciekawostka dla bogatych. Może wywalczmy wielkie lotnisko pod Kaliszem i to takie , żeby wszystkie samoloty lądowały (lub startowały w zależności od kierunku wiatru ) nad Kaliszem . Wtedy to byłby prestiż dla miasta . A hałas 24 godziny na dobę gratis.Data dodania komentarza: 11.10.2024, 14:57Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-PoznańAutor komentarza: DrobnyTreść komentarza: Na wstępie zaznaczę nie jestem z Kalisza. Jestem ciekaw co za baran wpadł na pomysł aby rozgałęzienie Ygreka było w Sieradzu (ponad 40 tys. mieszk.) a nie w Kaliszu (prawie 100 tys. mieszk.) a z pobliskim Ostrowem to prawie 170tys. mieszk.Data dodania komentarza: 11.10.2024, 14:12Źródło komentarza: Jest umowa! Są pieniądze na kolej Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama