Niemiecka rodzina Fulde do Kalisza przybyła w XIX wieku. Szybko się spolonizowała i podczas II wojny światowej Henryk Fulde brał udział w działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to jedyny taki przypadek w całym kraju. - Osobiście nie spotkałem nigdzie w literaturze dotyczącej tego tematu, by gdzieś poza Kaliszem zaistniał przypadek uczestnictwa Niemców lub - jak kto woli - obywateli polskich pochodzenia niemieckiego w polskim ruchu oporu – czytamy na stronie Kalisz.info.pl słowa doktora Mieczysława Arkadiusza Woźniaka, byłego członka Głównej Komisji do spraw Badania Zbrodni Hitlerowskich.
Za swoją działalność Henryk Fulde został surowo osądzony. - Dla Niemców było to wydarzenie szokujące. Składowi sędziowskiemu przewodniczył sędzia Sądu Najwyższego z Berlina. Proces obserwował sam gauleiter Greiser. Z punktu widzenia interesów III Rzeszy była to wielka zdrada – tłumaczy dr Woźniak w jednym z artykułów na ten temat.
W procesie, który odbywał się między 6 a 9 grudnia 1944 oskarżonymi byli: właściciel majątku Konrad Wünsche, Bruno Lompa, Emil Fulde, syn właściciela majątku Henryk Fulde, Irena Stark, architekt Jerzy Drescher, kupiec Alfred Fiebiger, Elwira Fiebiger, fabrykant Alfred Nowacki i Bożena Deutschmann. Zostali oni oskarżeni o współpracę z polskim ruchem oporu i zamiar napaści na tyły walczącej społeczności. Po przeprowadzonej rozprawie Henryk Fulde, Konrad Wünsche, Bruno Lompa, Jerzy Drescher, Alfred i Elwira Fiebiger i Alfred Nowacki zostali skazani przez Sąd Doraźny na karę śmierci.
Zasłużona dla miasta i kraju rodzina Fulde spoczęła w grobowcu na Cmentarzu Ewangelickim w Kaliszu. Podczas trwającego remontu mogiły odkryto tablicę z II poł. XIX wieku z niemieckim napisem "Ruhestete familie Fulde" - grobowiec rodziny Fulde. Fakt ten został zgłoszony do konserwatora zabytków. - Odkrycie miało miejsce w związku z planowanym remontem grobowca. Pod obecną tablicą została odkryta starsza, XIX-wieczna. W związku z tym przewidziane jest wydanie wskazań dotyczących remontu tej tablicy – mówi Beata Matusiak, kierownik Delegatury w Kaliszu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. – Jest to niewątpliwie ważne i istotne odkrycie – dodaje.
Katarzyna Krzywda, http://www.info.kalisz.pl/biograf/FuldeH.htm, foto: czytelnik
Napisz komentarz
Komentarze