Otrzymana przez bibliotekę kolekcja zawiera interesujące dokumenty rodzinne pochodzące z XIX oraz początków XX w. - wśród nich zaproszenie na ślub rodziców Natalii: Wiery i Konstantego Awałowów, które informuje, iż ceremonia odbyła się w 1904 r. w kaliskiej pułkowej cerkwi. Oprócz tego pożółkłe od upływu czasu, depesze gratulacyjne, jakie nadeszły do młodej pary z wielu miast rosyjskiego imperium czy też indeks brata Natalii – Mikołaja Awałowa z Politechniki Warszawskiej z 1924 r., a także liczne fotografie, ukazujące życie w międzywojennym Kaliszu rodziny Awałowów. Część z nich wykonana została w renomowanych wówczas kaliskich atelier: M. Raczyńskiego, Nemo, Dyzmy.
Spuścizna obejmuje ponadto materiały osobiste Natalii Gałczyńskiej (m.in. legitymację członkowską Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, fotografie portretowe, zdjęcia z podróży, wycinki prasowe, ciekawą korespondencję, wśród adresatów i nadawców oprócz „Kota” czyli K. I. Gałczyńskiego oraz Kiry Gałczyńskiej pojawiają się takie nazwiska, jak: Halina Sutarzewicz, Jan Wegner, Halina Krzyżanowska.) W skład kolekcji wchodzą ponadto cenne rodzinne pamiątki: maleńki naparstek ze srebra, płaska, srebrna skarbonka, którą Natalia otrzymała od swego ojca, a także zabytkowa filiżanka. Część ofiarowanych materiałów, jak mówi sama K. Gałczyńska, ocalała dzięki jej babci. Wiera Awałow, w czasie II wojny „wszystkie swoje skarby: zdjęcia, dokumenty, pamiątki” głównie związane z Kaliszem schowała do torebki, z którą nie rozstawała się opuszczając powstańczą Warszawę. O historii tej możemy również przeczytać w wznowionej w 2014 r. książce „Srebrna Natalia”.
Dar został włączony do Zbiorów Specjalnych Książnicy, po opracowaniu kolekcja będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym.
Kira Gałczyńska, pisarka i dziennikarka gościła w Kaliszu 22 i 23 kwietnia na zaproszenie Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz. Była to już kolejna wizyta w rodzinnym mieście jej matki Natalii Awałow, absolwentki gimnazjum Anny Jagiellonki. Kira Gałczyńska promowała w Kaliszu swoje drugie, poszerzone o calisiana, wydanie „Srebrnej Natalii”, biograficznej opowieści o swojej matce. Odwiedziła również dawną szkołę matki – dziś III LO im. Mikołaja Kopernika, gdzie dzieliła się z młodzieżą opowieścią o kaliskich latach Natalii i obejrzała przygotowaną przez uczennice inscenizację spotkania swojej mamy Natalii z Haliną Sutarzewicz w roku 1944 .
RED, dr Bogumiła Celer, MIK, fot. Ewa Obała, Mieczysław Zaremba, Andrzej Zmyślony
Napisz komentarz
Komentarze